Sacchi analizon problemet e Milanit: Nuk është çështje atletike por stresi! Ju tregoj motivin

Në faqet e Gazzetta dello Sport, Arrigo Sacchi, ish-trajneri i Milanit, komentoi momentin e kuqezinjve pas barazimit kundër Udineses:

“Milan, çfarë lufte: një barazim në minutën e 97, kundër Udineses, një ekip fizik dhe taktik. Djemtë e Pioli erdhën nga suksesi me Romën, u mendua se kriza ishte kapërcyer, por nuk ishte kështu. Mjegullimi, pra, nuk ishte fizik por mendor…

Ata nuk ishin mësuar me këtë dhe kërkesa për fitore mund të prodhojë stres për kuqezinjtë, të cilët nëse komandohet mund të bëhen një armë, përndryshe do të ishte një barrë e rëndë dhe e dëmshme…

Kuqezinjtë u përballën me ndeshjen e së mërkurës pa vërtetësi, vendim, shpejtësi, ritëm dhe agresion: e gjithë kjo bëri që ekipi të ishte shpërndarë rreth fushës keq. Rafael Leao bëri pak lëvizje, Rebic ishte hija e sulmuesit të admiruar disa ditë më parë në Romë…

,Mg Milano 03/03/2021 – campionato di calcio serie A / Milan-Udinese / foto Matteo Gribaudi/Image nella foto: Rafael Leao PUBLICATIONxNOTxINxITA

Djemtë e Piolit e dinë që ishin më pak skuadër se zakonisht dhe kjo nuk mund të ndodhë: duke pasur parasysh moshën e re dhe mungesën e përvojës, personaliteti i gjithsecilit mund të përmirësohet vetëm falë entuziazmit dhe një kolektive organike, bashkëpunuese dhe sinergjike.

Punë të mbarë Piolit dhe ekipit të tij, dhe urime për progresin e jashtëzakonshëm të bërë. Nesër është një ditë tjetër, rinis gjithçka”.  

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu