Sa mungojnë “të pazëvendësueshmit”: Bennacer dhe Calhanoglu!

Të përmbledhësh një humbje kaq të qartë, në lojë dhe në intensitetin në fushë, për shkak të mungesës së një lojtari të vetëm, sigurisht që do të ishte e ekzagjeruar.

Duke thënë këtë, siç demonstrohet nga zgjedhja e Pioli për të përdorur Meité (i cili arriti vetëm një javë më parë), në një rol kaq të rëndësishëm midis linjave, kjo na bën të kuptojmë se si mungesa e Calhanoglu peshon shumë në ekuilibrin e ekipit.

Në Cagliari, Milani arriti ta zëvendësonte, por ishullorët janë një skuadër krejtësisht ndryshe nga Atalanta, veçanërisht në nivelin fizik.

Bennacer on his childhood in Arles, what he needs to improve on, getting  booked often, and the fact that Milan players 'must die for each other' |  Rossoneri Blog - AC Milan News

Për më tepër, natyrisht, avantazhi fillestar i lejoi kuqezinjtë të administronin dhe shfrytëzonin dominimin e Ibrahimovic.

A do të kishte ndryshuar diçka me Diaz në vend të Meité? Ndoshta po, por jo aq sa të besojmë se kjo lëvizje mund të kishte përmbysur rezultatin e një ndeshje pa histori.

Edhe skualifikimi i Romagnoli sigurisht nuk ishte pak, edhe pse Kalulu, para gabimit te goli i Romero, e shpëtoi rezultatin dy herë me ndërhyrje perfekte.

Kundër një Atalanta të tillë edhe ekipet e mëdha europiane mund të kishin rënë, gjë që është pothuajse e pabesueshme duke marrë parasysh performancat e fundit nga Bergamo kundër Genoa dhe Udinese.

Milan, a Calhanoglu e Bennacer serve una scossa - La Gazzetta dello Sport

Atalanta luan me të gjitha repartet bashkë, mbrojtje-sulm, duke pasur edhe cilësi në çdo repart.

MUNGESAT NEVRALGJIKE – Sidoqoftë, ajo që është mjaft e dukshme është se Milani e ka të vështirë të dalë nga situatat e komplikuara pa “dirigjentët” e tij: Bennacer për fillimin e aksionit dhe Calhanoglu për ndërtimin dhe menaxhimin sulmues.

Mund të hiqni dorë nga një, por jo nga të dy njëkohësisht. Kjo nuk do të thotë të shkarkosh fajin mbi Tonali, Diaz, Meité ose Piolin, është një vëzhgim i thjeshtë nga i cili duhet të mbajmë shënim, gjithashtu me qëllim rinovimin.

Deri më sot, Milani nuk ka një alternativë totale ndaj Calhanoglu, kryesisht në një nivel taktik, aq sa në verë ata do të duhet të mendojnë për këtë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu