Rrjetet sociale “masakrojnë” kapitenin e Milanit: Mos i rinovoni, nuk është garanci!

Humbja në derbi e ardhur pas humbjes ndaj Spezias dhe në mes barazimit në Beograd ndaj Crvena Zvezda kanë shfaqur problemet e mbrojtjes, jo kompakte si dikur.

Plot shtatë gola në tre ndeshje dhe brenda një jave. Skuadra e Pioli u duk plotësisht e paaftë për të reaguar në gjysmën e parë të ndeshjes. Në fakt, zikaltërit vazhduan të sulmonin zonën kuqezi.

MILAN, ITALY – FEBRUARY 21: Romelu Lukaku of FC Internazionale scores the third goal during the Serie A match between AC Milan and FC Internazionale at Stadio Giuseppe Meazza on February 21, 2021 in Milan, Italy. (Photo by Claudio Villa – Inter/Inter via Getty Images)

Në 15 minutat e fundit të pjesës së parë dhe në fillim të pjesës së dytë, Milani tregoi shenja rikuperimi dhe iu afrua shumë barazimit.

Përpjekjet shterpë, pasi Interi atëherë gjeti golat e dytë dhe të tretë falë dy aksioneve absolutisht shkatërruese.

Manovrat sulmuese të Interit neutralizuan mbrojtjen kuqezi, të përbërë nga Kjaer dhe Romagnoli në qendër.

Sidomos ky i fundit dukej i paaftë për të mbajtur madhësinë fizike të Romelu Lukaku, arkitekti i golit të tretë që mbylli efektivisht ndeshjen.

Vetëm me rastin e golit belg, Romagnoli bëri gabimin e madh që nuk e pengoi atë, duke pritur përparimin e tij dhe më pas duke e lejuar atë të godiste me këmbën e majtë (këmba e preferuar e Lukaku).

Por para këtij goli, Romagnoli e kishte të vështirë disa herë në bllokimin e tij, që shpesh gjente kohën të mendonte dhe pasonte për shokun e ekipit që zbriste nga krahu.

Me pak fjalë, pas kësaj shfaqje shumë kanë menduar nëse Alessio vërtet vlen për këtë Milan; nëse ai është mjaft i fortë për të luajtur në një ekip që aspiron për qëllime të rëndësishme.

Të shumta ishin gjykimet negative të shumë tifozëve kuqezi, të cilët shprehën të gjithë kundërshtimin e tyre për ta mbajtur Romagnolin mes titullarëve të Milanit.

Tëitter ishte përmbytur me kritika të tilla. Në Tëitter kishte një valë të vërtetë kritikash dhe fyerjesh ndaj Romagnoli, pas performancës së keqe të shprehur në derbin e Milanos.

Komentet e shumta kanë të gjithë një faktor të përbashkët, domethënë idenë se Alessio nuk është i denjë dhe i aftë për të vazhduar titullar.

Aq më tepër që po afron edhe për situata e rinovimit pasi kontrata i skadon në qershor të vitit 2022.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu