Rritja e heshtur nga Matteo Gabbia! Alternativa e luksit me ambicje si titullar

Edhe pse Milani ka një skuadër pothuajse të plotë, në seancën e ardhshme të merkatos drejtuesit kuqezi do të duhet të ndërhyjnë në disa role për të forcuar grupin.

Mes tifozëve dhe drejtuesve, në veçanti, përparësia mbetet mbrojtësi qendror, një pozicion në fushë ku Milani kanë pak alternativa.

Në fakt, duke përjashtuar Kjaer dhe Romagnoli, Stefano Pioli mori përgjigje të rëndësishme vetëm nga Matteo Gabbia: i riu, në fakt, shprehu rritje të vazhdueshme në ndeshjet që luajti, gjë që i solli një shkallë të mirë besueshmërie.

Vittoria pesante per l'Under21 azzurra: Gabbia titolare | AC Milan

Gabbia ka ofruar paraqitje të rëndësishme që dëshmojnë ambiciet e djaloshit.

Kalimi i Gabbia në ekipin e parë nuk ishte i menjëhershëm, por ndoqi një rrugë në faza: së pari sezonet si protagonist në pranverë, pastaj huazimi te Lucchese në Serie C dhe në fund kthimi në klubin mëmë ku ai priti radhëm.

Pas debutimit të tij në Serie A me Torino në shkurt, Gabbia ka gjetur gjithnjë e më shumë hapësirë ​​në rotacionet kuqezi, ku së bashku me Romagnoli dhe Kjaer siguroi paraqitje të rregullta dhe të sakta.

Milan, Matteo Gabbia positivo al Coronavirus | Calcio e Finanza

Përkundër disa gabimeve normale në procesin e rritjes, pas karantinës, Gabbia është rritur si i gjithë ekipi dhe ka fituar besimin e trajnerit dhe stafit drejtues.

PA NXITIM – Rritja dhe e ardhmja e Gabbia do të duhet të ndërtohet pa nxitim. Ndërsa Milani do të ndjekë objektivat hap pas hapi, Gabbia do të vazhdojë të piqet ndeshje pas ndeshje.

AC Milan Meet With Agents Of Gabbia and Plizzari To Discuss Their Future -  The AC Milan Offside

Në fakt, në fillim të sezonit, qendra kuqezi bëri një përmirësim të vazhdueshëm, duke u bërë gjithnjë e më preciz dhe më i sigurt në paraqitjet e tij.

Në ndeshjen kundër Lille, së bashku me Kjaer, Gabbia garantoi një performancë të personalitetit që vërteton se Milani, me lojtarin e ri qendror nga Busto Arsizio, mund të gjejë një titullaar të besueshëm si dhe një rezervë të nevojshme.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu