Rrëfehet Tonali: Në dhomat e zhveshjes kemi vendosur një foto, aty lind shkëndija e Milanit! Kjaer më profesionisti, Kessie shtylla

Mesfushori i Milanit Sandro Tonali u intervistua nga Milan TV. Këtu janë të gjitha deklaratat e tij:

Për momentin: “Ndeshja kundër Udineses duhej të luhej kështu si ndaj Manchesterit, për mendimin tim ne nuk bëmë atë që mundëm sepse mendoj se mund të bënim më shumë, kjo është gjëja e parë që i thamë njëri-tjetrit sapo loja mbaroi.

Sa i përket pjesës së dytë ndaj Manchester, nuk mund të hysh në fushë pa dashakeqësi, vendosmëri në një ndeshje si kjo, kur po humb një me zero por po kontrolloni lojën. Theshtë minimumi, është e natyrshme, shokët që kanë luajtur për shtatëdhjetë minuta duheshin mbështetur.

Ne e dimë se si jemi bërë dhe nga çfarë jemi bërë, puna së bashku është më e rëndësishme se çdo gjë, kështu që ne gjithmonë luajmë 11.

Për 90 minuta, secili nga shokët e tu duhet të jetë shoku më i mirë, një person që mbron dhe sakrifikon veten. Ne jemi një grup i shkëlqyeshëm dhe po e tregojmë edhe në këto momente të vështira”.

Për grupin: “Unë shpesh shikoj foton kur të gjithë ishim të bashkuar në mesfushë në shi dhe me të ftohtë gjatë penalltive me Rio Ave.

Nga ajo foto, ne gjithashtu kuptuam shumë gjëra dhe madje e vendosëm kornizë në dhomën e zhveshjes, pasi të jep shkëndijë, kjo të bën të kuptosh nga kemi filluar dhe se çfarë kemi kaluar për të arritur këtu ku jemi tani.

Të bën të kuptosh që ke meritë sepse e gjithë kjo nuk erdhi vetvetiu por ne i fituam duke djersitur, duke punuar, duke vrapuar, duke luajtur, duke fituar.

Këto janë gjëra të rëndësishme, ajo foto atje shkakton një shkëndijë te ne, nëse jemi këtu ka një arsye dhe prandaj sigurisht që nuk do të heqim dorë”.

Për Kjaer dhe Kessie: “Ata janë shembuj, jo vetëm për ne të rinjtë, por për të gjithë ekipin, madje edhe për Ibrahimovic dhe trajnerin.

Kjaer është më profesionisti i ekipit, tjetri është shtylla kurrizore, kolona që nuk heq dorë kurrë dhe që është gjithmonë në fushë, në çdo lojë dhe në çdo minutë.

Ata janë dy shembujt tanë të shkëlqyeshëm. Ato u japin një nxitje të madhe të gjithë tifozëve, të gjithë ne shokëve të skuadrës, trajnerit, çdo personi në Milano”.

Për Pioli: “Trajneri po më jep shumë, ai po më ndihmon shumë gjatë stërvitjes dhe gjithashtu në momente larg futbollit, ai po më jep shumë për rritjen time si brenda ashtu edhe jashtë fushës.

Është një person i vërtetë, ne jemi gjithmonë me të. A mund të themi nëse e diela është ndeshja e Piolit? Po, është lojë e Piolit, e Milanit sepse Milani është krijuar për këto ndeshje, mezi presim t’i luajmë ato dhe të bëjmë shfaqje të shkëlqyera si ajo ndaj Manchester”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu