Pioli: Milani im lindi në janar me Ibra, Kjaer dhe Saelemaekers! Ja çfarë dua nga klubi tani

“Kush fiton feston, kush humbjet shpjegon!”… Stefano Pioli, trajneri i Milanit, e përmblodhi kështu post-derbin ndaj Interit, të fituar 2-1 me dy golat e Ibrahimovic.

Trajneri kuqezi foli te “Radio anchio lo Sport” për rrënjët në të cilat bazohej rritja e ekipit të tij. “Jemi të kënaqur me fillimin tonë, mendojmë ndeshje pas ndeshje. Ky Milan lindi në janar të vitit 2020 me ardhjet e Ibrahimovic, Kjaer Saelemaekers.

Ne jemi një grup i bashkuar, jemi rritur herë pas here. Do të vijnë momente më të vështira, por jemi gati”.

Thashethemet për Rangnick nuk e kanë prekur kurrë atë: “Milani është një grup që punon, gjithmonë. Shumë gjëra u thanë gjatë bllokimit, por të gjithë mbetëm të përqendruar te objektivi, madje edhe nga distanca. Ne u njohëm më mirë, ishte e rëndësishme për rritjen tonë”.

Për Ibrahimovic: “Ai po na jep shumë, edhe pse rritja prek të gjithë, jo vetëm atë. Ibra mendon për të tashmen, jo akoma për atë që do të ndodhë. Është bukur ta shohësh duke u argëtuar dhe duke luajtur me ne”.

Merkato në janar mund t’i japë Milanit diçka tjetër: “Tani ne po mendojmë vetëm për fushën, por ka një dialog të ngushtë me klubin për të forcuar ekipin.

Tashmë kemi bërë investime të rëndësishme për të tashmen dhe të ardhmen. Bakayoko? Lojtar i shkëlqyer por jemi mirë në mesfushë”.

Për Tonalin: “Për mua ai është titullar. Kaloi një verë të vështirë për shkak të Covid, tani po rritet duke punuar me ne. Do të jetë shumë e dobishme, gjithashtu mund të ndryshojmë modul. Do të shohim…”.

Rinovimet më të afërta të kontratës: “Donnarumma dhe Calhanoglu janë të rëndësishëm për ne, klubi e di mirë këtë dhe po punon për të gjetur marrëveshjet e duhura”.

Më në fund, fillojnë grupet e Europa League: “Milani duhet të synojë të fitojë trofeun. Do të jetë e vështirë, duke luajtur shumë ndeshje të ngushta.

Ne jemi në Evropën më pak prestigjioze, por do të përpiqemi ta fitojmë atë. Grupi është shumë i ekuilibruar, Lille do të jetë kundërshtari më i frikshëm”.

“Ibrahimovic si Maradona që tërhoqi Argjentinën në Kupën e Botës? Çdo skuadër që ka një kampion është e lumtur. Të kesh dikë si Zlatan gjithashtu ndihmon të jerët.

Ne kemi ndërtuar një ekip të shkëlqyer. Nga rinovimet deri në mbërritjen e Tonali, Dalot. Investimet tona bëhen për të tashmen por mbi të gjitha për të ardhmen. Ne duam të fitojmë sa më shumë ndeshje ”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu