RRËFEHET PIATEK: Ika nga Milani për faj të Ibrahimovic!

Në janar 2019, Milan mendoi se më në fund kishin gjetur sulmuesin e së ardhmes, një sulmues të pamëshirshëm me gol në venat e tij.

Krzysztof Piatek, i blerë nga Genoa për rreth 35 milion euro, pati një fillim të shkëlqyeshëm në fanellën kuqezi. Polaku ra në sezonin e tij të dytë te Milan.

Rezultati i tij në një vit të tërë të Milanit numëron 16 gola në 41 ndeshje.

Në Janar 2020, dymbëdhjetë muaj pas mbërritjes së tij, Piatek zgjodhi të ndryshojë ekip duke pranuar joshjen e Hertha Berlin.

Sulmuesi, i intervistuar nga portali Prawda Futbolu, tregoi arsyet e asaj lamtumire të papritur.

Piatek tregon arsyen nxitëse të lamtumirës së tij me Milanin, përkatësisht prania e Zlatan Ibrahimovic në skuadër.

Ardhja e suedezit në fillim të vitit 2020 ia frenoi ambiciet: “Me ardhjen e Ibra-s, unë nuk po luaja më.

during the Coppa Italia Quarter Final match between AC Milan and Torino at San Siro on January 28, 2020 in Milan, Italy.

Nuk mund të mendoja të bëja 5-6 stola me radhë.

Nëse Ibra luan nga fillimi, vështirë se del. Kam pritur me durim radhën time, kur hyra në Coppa Italia shënova gjithashtu dhe dhashë një asist.

Por nuk mjaftoi dhe ata më vendosën përsëri në stol”.

Nga këtu rrjedh ideja e pranimit të ofertës së Hertha:

“Unë e kisha humbur vendin dhe durimin tim. Doja të shkoja në Kampionatin Evropian dhe prandaj duhej të luaja më shumë. Preferova të shkoja në Berlin.

Tottenham gjithashtu më donte në huazim, unë do të duhej ta zëvendësoja Kane për disa muaj. Por Hertha ka investuar shumë para për të më marrë”.

Piatek pastaj kthehet të flasë për Ibrahimovic: “Unë shpesh flisja me të në Milano, kur mësova se Polonia ime do të sfidonte Suedinë në Kampionatin Evropian. Ai më tha se nuk do të shkonte, megjithatë, se kishte tashmë shumë lojtarë të rinj dhe të talentuar për këtë garë.

Por sot ai mund të ketë ndryshuar mendje, shoh se ai është rilindur me të gjitha golat që shënon dhe paraqitjet e shkëlqyera. Ndoshta ai do të thirret përsëri”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu