RRËFEHET IBRA: Këta djem te Milani më stimulojnë më shumë se kampionët, komandon Pioli! Kemi vendosur një lojë bashkë…

Mbrëmë, Milani njoftoi rinovimin e kontratës së Zlatan Ibrahimovic, i cili do të mbetet deri në qershor 2022. Sulmuesi do të festojë ditëlindjen e tij të 40-të me fanellën kuqezi.

I intervistuar nga Milan TV, ai komentoi mbi zgjatjen vjetore të kontratës:

 “Ndihem shumë i lumtur. Po qëndroj edhe një vit dhe është e rëndësishme. Të jesh në Milano është si të jesh në shtëpi, ndihem shumë mirë këtu. Klubi, kolegët, trajneri dhe tifozët më bëjnë të ndihem mirë. Nëse mund të qëndroj gjithë jetën time, do të qëndroj”.

Ibrahimovic u pyet për reagimin e tifozëve ndaj lajmit të rinovimit: “Unë mendoj se është pozitiv. Ata do të jenë të lumtur. Edhe pse dikush kishte dyshime para se të kthehesha për shkak të moshës sime.

Por unë vërtetova se mosha nuk ka rëndësi, gjithçka është mendore. Nëse të gjithë ju vë në dispozicion për të bërë gjëra të caktuara, ju mund ta bëni.

Mendimi im është gjithmonë të punoj dhe të përmirësohem. Pastaj në fushë ose e ke ose nuk e ke, padyshim që duhet të jesh mirë fizikisht. Mundohem ta përshtat lojën time me ekipin dhe të ndihmoj”.

Përsëri për tifozët: “Në Milano ndihem i mirëpritur falë tifozëve, pata një ndjenjë të lartë me ta që nga dita e parë.

Pa ata nuk është e lehtë për të luajtur, ata kanë qenë gjithmonë fantastik dhe të respektueshëm. Unë gjithmonë përpiqem të bëj më të mirën për ta. Kur u largova nuk më harruan dhe përpiqem t’i kthej sa më shumë që të jetë e mundur. Me tifozët do të kishim edhe disa pikë këtë sezon”.

I lumtur me ‘projektin e të rinjve’ të Milan: “Më jep motivim dhe adrenalinë kur sheh të rinj, rritja e tyre. Që nga dita e parë pashë përmirësimin e të gjithëve. Ekziston një gatishmëri për të dhënë më të mirën. Individualisht ata e kuptuan sakrificën që duhet bërë për të qenë aty ku jemi sot, gjithçka është në kokë.

Të jesh me të rinjtë më bën të ndihem i ri. Pastaj ka një sfidë në stërvitje, unë duhet të vrapoj si ata. Ata më bëjnë më të mirë çdo ditë. Ndonjëherë e teproj, por ky është mentaliteti im.

Më pëlqen projekti i Milanit, është një sfidë tjetër. Unë isha mësuar të luaja me kampionë të mëdhenj, është një situatë tjetër dhe ti ke një përgjegjësi tjetër.

Duhet të tregoni rrugën drejt suksesit duke pasur përvojë. Unë dua t’ua transmetoj këtë shokëve të mi të skuadrës, është një sfidë e madhe. Nëse e bëj mirë, marr diçka më shumë sesa të luaj me kampionë të mëdhenj sepse keni bërë diçka më shumë se normale”.

Zlatan ndihet si një udhëheqës për grupin: “Kur je një udhëheqës dhe je një shembull, bën gjëra dhe nëse ata të respektojnë të ndjekin. Nuk ka nevojë të flasim. Në kokën e tyre ata thonë se nëse e bëj dhe fitoj, atëherë është mënyra e duhur. Kur isha i ri ndiqja kampionët, tani të rinjtë më ndjekin. Atmosfera kryesore në ekip, ky është sekreti”.

Më pas, sulmuesi flet për objektivat: “Nëse do të kisha arritur në fillim të sezonit të kaluar, tani do të kishim një trofe.

Tani duhet të vazhdojmë dhe të besojmë, kemi bërë mirë për një vit. Asgje nuk është e pamundur. Shumë kanë folur, por ne në fushë kemi dhënë përgjigjet. Kur fiton je i uritur për të fituar edhe më shumë.

Ne duhet të besojmë në atë që bëjmë. Qëllimi im është të fitoj, nëse nuk e bëj është një zhgënjim. Kur fiton ndihesh mirë, por gjithçka fillon me stërvitjen”.

Marrëdhënie e shkëlqyeshme me shokët e tij të skuadrës: “Ne kemi të njëjtat synime, por të gjithë e trajtojnë ndryshe. Mundohem të stimuloj secilin prej tyre. Kur jam larg më mungojnë si fëmijët e mi”.

Qëndrimi në Milano edhe pas karrierës në futboll? Ibra komenton: “Tani unë jam shumë i përqendruar të ndihmoj brenda dhe jashtë fushe.

Një gjë në një kohë, çfarë do të ndodhë më pas nuk e di. Kjo aventurë supozohej të ishte gjashtë muaj, por ne po shkojmë përpara. Ne do të flasim përsëri”.

Ai komenton fjalët e Stefano Pioli, i cili tha se ishte i lumtur me rinovimin: “Ai më thoshte Ibra sot ti bëj të mirin dhe unë të keqin”…

Bënim këto lojëra, por komandonte ai! Që nga dita e parë ishte e lehtë të punoje me trajnerin, ai ka mentalitetin e duhur dhe energjinë e madhe. Ndonjëherë ai më telefonon duke më thënë se jam vonë, ai më sfidon”.

Zlatan i lumtur me përballjen e Milanit me Manchester United në Europa League: “Ne kemi treguar se mund të luftojmë me skuadra të mëdha.

Në dy ndeshje ne ishim më të fortë, meritonim më shumë sesa çfarë ndodhi.

Këto gara janë të dobishme, ato i japin vlerë asaj që bëni ju. Europa League ishte e nevojshme për ekipin, padyshim që Champions League është më e mirë dhe ne po luftojmë për objektivin”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu