Rrëfehet Calabria: Stema që kemi në fanellë na bën të mos kemi frikë askënd! Ja si rilinda

Davide Calabria është padiskutim nota më e bukur e Milanit këtë sezon dhe ai që është rritur më së shumti nga të gjithë.

Duke folur për mikrofonat e Milan TV, mbrojtësi i djathtë ka treguar momentin e kuqezinjve, të tijin personal dhe sidomos për faktin se si u rrit në rendiment…

“Aty ku ka nevojë, unë luaj. Unë kam qenë gjithmonë një futbollist xhol edhe në sektorin e të rinjve. Kam lindur një mesfushor dhe më pas kam lëvizur si mbrojtësin, për fat të mirë duhet thënë, në këtë pikë.

Davide Calabria (@davidecalabria2) | Twitter

Di si të lëviz në role të shumta dhe ky është një fakt pozitiv. Ju duhet të dini si të lëvizni me inteligjencë”

Për besnikërinë e tij në fushë.

“Ky është stili i Milanit. Që në moshë të vogël ju rriteni me disiplinë, me respekt për shokët tuaj të skuadrës dhe kundërshtarët. Ju duhet të rriteni me respekt, por pa frikë nga askush”

Rilindja e tij.

“Me siguri kam pasur një vit të keq, edhe unë edhe ekipi kemi vuajtur shumë. Ne e lamë veten të dekurajohemi, por e kuptova që duhej të punonim dhe të përvishnim mëngët. Jemi të lumtur, por jemi vetëm në fillim sepse nuk kemi fituar asgjë”

Për sezonin e tij dhe shpirtin e tij sulmues.

“Në fillim trajneri më kërkoi shumë vëmendje në mbrojtje për të ekuilibruar ekipin duke marrë parasysh avancimet e Theo Hernandez.

Kjo më bëri të rritem shumë dhe më ndihmoi shumë nga pikëpamja mbrojtëse. Pastaj fillova të avancoj gjithashtu duke marrë parasysh stilin e lojës të ekipit. Më pëlqen shumë të luaj përpara dhe të kem këtë liri nga trajneri”.

Mbi mbështetjen e tifozëve.

“Unë jam shumë i lumtur sepse është mirë që ata e vlerësojnë atë që bëj. Ju gjithmonë duhet të jeni të përqendruar sepse ka pak pushime. Kishte shumë punë pas saj, por meritat gjithashtu shkojnë për ekipin”

Mbi lirinë mendore të të rinjve dhe disa angazhime jashtë fushe.

“Jemi mirë në shtëpi, por pak vëmendj na ndihmon. Ne gjithmonë qëndrojmë në rrugën e duhur në ndeshje dhe stërvitje. Edhe para mbylljes, jeta ime ishte e tillë, por me siguri kjo ka ndikuar shumë në jetën e grupit tonë”

Mbi qëllimin sezonal ​​dhe mbi kundërshtarin.

“Të shohësh numrat është diçka që më stimulon të përpiqem të kufizoj yllin e ekipit kundërshtar. Përpjekja për të qenë vendimtar në mbrojtje më bën krenar. Këtë vit nuk ka shumë kundërshtarë që më kanë vënë në vështirësi, por mbase momenti më i vështirë ishte në minutat e para si mesfushor “

Ëndrra e kampionatit dhe dhoma e zhveshjes.

“Emblema që kemi në gjoks nuk duhet të na bëjë të kemi frikë ta themi atë fjalë. Ne nuk flasim shumë për të, por është e qartë që e mendojmë pak”

Grupi i të rinjve.

“Ne po e jetojmë këtë moment shumë pozitivisht. Ajo lindi pak rastësisht, falë punës së përditshme dhe kemi parë që potenciali që kemi kombinuar me punën e palodhshme çon në rezultate të mëdha. Ka skuadra të pajisura më mirë se ne, por me shpirtin që kemi mund të ecim deri në fund”

Mbi merkaton.

“Ne me të vërtetë i vlerësojmë këto ndërhyrje sepse kjo skuadër, nëse mund të forcohet, është e drejtë që të përmirësohet. Kthimi i lojtarëve që mungojnë dhe merkato do të na ndihmojnë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu