Rosenborg, Brattbakk dhe rënia e bujshme në San Siro: kujtime të këqija norvegjeze për Milanin!

Kjo mbrëmje do të jetë ndeshja e parë zyrtare midis Milanit dhe Bodø/Glimt.

Bëhet fjalë për kundërshtarin e tretë norvegjez me të cilin kuqezinjtë përballen në historinë e tyre në Kupat e Europës, pasi dy herë u ka ndodhur me Rosenborg në fazën e grupeve të Champions League (Liga e Kampionëve atëherë) në sezonin 1996-7: fitore 4-1 jashtë fushe dhe humbje 1-2 në “San Siro” për Milanin!

Por, historia e ndeshjes së dytë me Rosenborg është edhe sot një kafshatë e hidhur për t’u kapërdirë…

Ndeshja e parë në Trondheim është një shëtitje, e qartë dhe e parashikueshme 4-1 për kuqezinjtë e Tabarez falë një hat-trick të shkëlqyer nga Simone dhe një e majtë nga Weah.

Pika e dobët në dy ndeshje me Porto që dominon grupin dhe hapi i gabuar në Goteborg, megjithatë, e detyroi ekipin që kishte kaluar nën drejtimin e Saçhit që të luante kalimin e raundit në shtëpi kundër norvegjezëve në ndeshjen e fundit.

Në fushë ishin Baggio, Maldini, Baresi, Savicevic, Boban: me pak fjalë, asgjë për t’u frikësuar. Në teori.

Por, teoria nuk është praktikë dhe e anasjellta…

Për shkak se Brattbakk mposht Sebastiano Rossi në gjysmë ore dhe Heggem (sulmues i ardhshëm i Liverpool, 11 gola) godet në pjesën e dytë, duke anuluar golin e përkohshëm të barazimit nga Dugarry.

Milani eliminohet nga Champions në mënyrë kaq të bujshme, duke i dhënë gjithashtu rivalëve të Juventusit një kundërshtar të përballueshëm në çerekfinale.

Saçhi në fund të ndeshjes e mbyll me këtë fjali: “Le të mendojmë për kampionatin, sepse nuk na mbetet asgjë tjetër”.

Në Serie A skuadra do të përfundojë në vendin e njëmbëdhjetë, rezultati më i keq i të gjithë epokës së Berlusconi… Natyrisht, me besimin se sot ndaj një ekipi norvegjez të mos diskutohet fitorja!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu