Ronaldinho nuk harron Milanin dhe Derbin: “Faleminderit miku im Kaka…” (VIDEO)

Më 28 shtator, Milani festoi përvjetorin e një derbi të bukur të Madonnina që ata fituan, në një kohë kur kuqezinjte dhe Interi po dominonin futbollin italian dhe evropian. Djalli fitoi mbi rivalët e qytetit 1-0…

Goli i fitores u shënua nga Ronaldinho Gaucho, një nga talentet më të pabesueshëm botërorë të 20 viteve të fundit.

Braziliani kishte mbërritur nga Barcelona disa muaj më parë, si simboli i merkatos se Djallit me Galliani dhe Berlusconi… Dhe në atë derbi erdhi klithma e parë e fenomenit me fanellën me numrin 80.

Milan mundi Interin e José Mourinhos me një aksion të shkëlqyer. Pasimi i Ronaldinhos për mikun e tij Kakà, i cili e merr topin në hyrje te zonës së Interit dhe hedh brenda zones nje pasim te telekomanduar.

Është vetë Dinho që gjen kohen e kercimit dhe godet me koke duke mposhtur nje Julio Cesar të pafuqishëm.

Vetë Ronaldinho sot donte të kujtonte atë derbi të jashtëzakonshëm, të fituar nga Milani falë aftësive të tij personale. Komenti i ish -kampionit brazilian arriti në Twitter, i cili gjithashtu donte të falënderonte Kakà për asistimin e përsosur.

“Mbaj mend golin tim të parë me fanellën e Milanit. Ishte e mrekullueshme të shënosh në derbin e Madonnina! Dhe shumë faleminderit për dhuratën mikut tim Kakà ”- shkroi Dinho duke ndarë videon.

Shumë keq, megjithatë, që përvoja e Ronaldinhos te Milan ishte e mbushur me ulje -ngritje. Në sezonin e tij të parë, 2008-2009, ai alternoi momente të një cilësie të madhe me të tjera pa shkelqim.

Shkoi më mirë në vitin e dytë, nën drejtimin e bashkatdhetarit Leonardo, i cili përfundoi me 12 gola të shënuar dhe rekord për asistime sezonale…

Dinho u largua nga Milano në Janar 2011, në vitin e Scudettos së fundit të Milanit. Trajneri Massimiliano Allegri nuk i pëlqeu disa nga sjelljet e brazilianit jashtë fushës dhe taktikisht luftoi për t’i gjetur atij një pozicion të përshtatshëm.

Megjithatë tifozët e kujtojnë atë me kënaqësi, si një nga lojtarët më të mirë që kanë veshur këtë fanellë në dekadat e fundit…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu