Romano: Gotze firmos me PSV, një marrëveshje surprizë e bërë si agjent i lirë! zgjedhja e Milanit dhe arsyeja e refuzimit…

Mario Gotze më në fund ka gjetur ekipin e tij të ri. Vendimi i marrë pas refuzimeve (Hertha Berlin), përpjekjeve të pasuksesshme (Bayern Munich e donte) dhe propozimeve të reja: gjermani është një futbollist i ri i PSV Eindhoven.

Nënshkrimi arriti sot dhe operacioni përfundoi si një agjent i lirë pas largimit nga Borussia Dortmund. Megjithatë, Gotze mund të kishte qenë një goditje surprizë pa asnjë kosto edhe për klubet italiane. Më i afërti ishte Milani, shumë përpara Romës dhe Lazios në dialog, por më pas u orientua në rrugë të tjera.

ARSYEJA – Zgjedhja e drejtuesve kuqezi për të refuzuar operacionin Gotze ishte e qartë që nga fillimi: arsyeja është një pagë super prej 5 milion euro plus një komision nënshkrimi i kërkuar nga gjermani i cili nuk ishte i bindur.

Milani nuk donte ta rriste buxhetin e rrogave sidomos me një futbollist që nuk ka gëzuar shëndet të plotë dhe mbetet për t’u testuar. PSV besoi në të dhe vendosi të kryente goditjen.

Milani shikon të ardhmen dhe në atë rol ata besojnë në lojtarë si Tonali, një mesfushor më shumë mbrojtës, por me perspektiva të ndryshme se 28-vjeçari Mario Gotze. Një ide që ishte edhe kuqezinjve, por që u zhduk në kohë pa dyshim.

(Frabrizio Romano, eskpert merkatoje)

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu