Romain Faivre, cili është objektivi i Milanit: roli dhe karakteristikat teknike! Brest e pagoi 400 mijë euro

Milani ka shënjestruar të riun e talentuar Favre dhe duket se është ai objektivi I zgjedhur nga drejtuesit dhe Stefano Pioli për të fuqizuar kabinë e regjisë.

Ky është një nga profilet e raportuara nga drejtuesi i skautingut Geoffrey Moncada dhe bashkëpunëtorët e tij, të cilët janë gjithmonë shumë të vëmendshëm ndaj talenteve që luajnë në Ligue 1.

Franca përfaqëson një treg të cilit klubi kuqezi i është drejtuar disa herë ne vitet e fundit.

Do të shohim nëse negociatat për këtë lojtar do të shkojnë mire, ndërkohë le ta njohim më mirë.

Faivre lindi më 14 korrik 1998 në Asnières-sur-Seine, afër Parisit. Babai i tij është francez, ndërsa nëna e tij është algjeriane.

Që nga fëmijëria ai ka qenë i apasionuar pas futbollit. Në 2004 ai hyri në sektorin e të rinjve të Gennevilloise dhe qëndroi atje deri në 2007, kur u transferua në atë të RC France.

Ai kalon shtatë vjet atje, pastaj pranon thirrjen nga Tours. Ai bëri debutimin e tij në ekipin e dytë, duke bërë 12 paraqitje dhe një gol në Championnat de France Amateur 2.

Cilësitë e tij vlerësohen nga Monaco, qe e mori ne veren e vitit 2017 dhe e shtoi atë në ekipin e dytë (gjithsej 62 paraqitje dhe 9 gola në Championnat de France).

Debutimi ne ekipin e parë zhvillohet gjatë sezonit 2018/2019, kundër Lorient në një ndeshje Coupe de la Ligue.

Disa ditë më vonë ai gjithashtu bëri debutimin e tij në Ligue 1, kundër Guingamp.

Kur Thierry Henry u shkarkua, Faivre kthehet te Monaco 2.

Talenti francez dëshiron të luajë vazhdimisht në një ekip të parë dhe për këtë arsye në verën e vitit 2020 bëhet transferimi në Brest, i cili investon rreth 400 000 euro për të blerë kartonin.

Nje marrveshje e mire. Në sezonin e parë Faivre kombinoi 6 gola dhe 5 asistime në 37 ndeshje. Milani e vuri re dhe tani po përpiqet ta marre.

Faivre, roli dhe karakteristikat teknike

Numri 21 i Brestit luajti kryesisht ne krah te majtë në 4-4-2 dhe 4-2-3-1 të trajnerit Olivier Dall’Oglio. Por ai gjithashtu di të luajë në krahun e djathtë dhe ndoshta edhe si një mesfushor sulmues.

Në nivelin taktik është shumë fleksibël dhe ofron më shumë mundësi.

Ai është teknikisht i aftë dhe driblues me kundërshtarët. Zoteron shpejtësi të mirë dhe cilësi të jashtëzakonshme balistike, pasi i godet goditjet e lira dhe këndet shumë mirë.

Ka hapësirë ​​të bollshme për përmirësim. Në Itali ai gjithashtu mund të mësojë shumë në nivelin taktik.

Brest vlerëson Faivre 15-17 milionë, Milani deri tani ka ardhur për të ofruar rreth 10 dhe 2 bonus. Do të shohim nëse negociatat do të jenë të suksesshme në këto ditë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu