Romagnoli në udhëkryq, nga Franca vjen mbrojtësi i ri?

E ardhmja e Boubacar Kamara është e gjitha për t’u shkruar.

Mbrojtësi i fortë francez i lindur në vitin 1999 provoi edhe një herë këtë vit se ishte një lojtar kryesor në tabelën e shahut të Marseille.

Futbollisti i ka luajtur praktikisht të gjitha, duke vazhduar të tregojë veten para syve vigjilentë të skautëve.

Kamara në të kaluarën ka qenë i lidhur edhe me Milanin: lojtari është një nga mbrojtësit qendrorë në fletoren e Maldini dhe Massara por kërkesat e mëdha – rreth 40 milion euro – kanë nxitur menaxherët të kërkojnë diku tjetër.

Kontrata e Kamara, megjithatë, skadon më 30 qershor 2022 dhe pa rinovim është e qartë një lamtumirë verën e ardhshme, me shifra më të ulëta.

Lojtari foli për të ardhmen e tij, duke mos e mbyllur me një lamtumirë: “Është më shumë projekti sportiv që mund të më bindë të qëndroj – raporton ‘Le10Sport’ – unë i kam jetuar të gjitha këtu. Unë jam këtu prej 4 vitesh, kështu që është projekti që do të më bëjë të vendos. Por unë mbetem i përqendruar deri në fund të sezonit, atëherë të gjithë do të ulemi të mendojmë”.

Fjalët, të cilat siç u përmendën, lënë derën e hapur për largimin e tij gjatë tregut të transferimeve të janarit.

Kamara është një futbollist që ka shumë treg: i pëlqen shumë në Angli, në klube si Manchester City, por edhe në Spanjë, Barcelona dhe Itali.

Siç u përmend, profili i tij nuk e lë indiferent Milanin. Gjithçka padyshim që do të varet nga çmimi…

Milani mund ta gjejë veten në situatën e blerjes së një mbrojtësi të ri.

Prioritet është sigurisht Fikayo Tomori, për të cilin duhet pak më shumë se 28 milion euro për ta blerë atë nga Chelsea, por duhet parë edhe situata në lidhje me Alessio Romagnoli, i cili gjithashtu u ul në pankinë dje për tërë ndeshjen.

Kontrata e kapitenit, si ajo e Kamara, do të skadojë në 2022. Marrëveshja me Mino Raiola, agjentin e tij, duket e vështirë për t’u arritur dhe lamtumira e tij nuk mund të përjashtohet.

Juventus e dëshiron atë, por e pëlqejnë edhe klubet e tjera të larta në Evropë, nga Barcelona te Borussia Dortmund, duke kaluar përmes Manchester United.

Largimi i tij do të lejojë gjithashtu investimin në një qendër tjetër dhe Kamara mund të përfaqësojë profilin e duhur për të vënë bast.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu