Romagnoli-Milan, nuk ka divorc! Strategjia e re kuqezi por me një kusht

Midis lojtarëve të Milanit ende pa një kontratë të blinduar dhe – si pasojë – me nje të ardhme të pasigurtë, është sigurisht Alessio Romagnoli, kontrata e të cilit skadon në qershor 2022.

Pa rinovimin e kontratës, shitja do të materializohet në mënyrë të pashmangshme në merkaton e verës.

Klubi nuk dëshiron më të përsërisë situata të tilla si ato që përfshijnë Gigio Donnarumma dhe Hakan Calhanoglu, të cilët janë ende shumë larg nga zgjatja pak më shumë se një muaj pasi skadon kontrata.

Ivan Gazidis, Paolo Maldini dhe Frederic Massara synojnë të zgjidhin gjithçka me kohë të ndryshme, në mënyrë që të shmangin rrezikun e humbjes së një lojtari të vlefshëm në një transferim të lirë.

Aktualisht Romagnoli merr një pagë prej rreth 3.5 milion euro neto në sezon dhe, sipas asaj që ka dalë në mediat, Milani nuk është i gatshëm të paguajë një rritje.

Mino Raiola, i cili do të dëshironte një rritje të rrogës së klientit të tij, ka një mendim tjetër.

Një marrëveshje që nuk është e lehtë për t’u arritur dhe për këtë arsye javët e fundit është folur për një largim të mundshëm të mbrojtësit, i cili është me interes si për Juventusin ashtu edhe për skuadrat e huaja.

Por sot La Gazzetta dello Sport shpjegon se Milani në të vërtetë nuk dëshiron të shesë Romagnoli. Nëse skuadra është në Champions League sezonin e ardhshëm, do të ketë nevojë për më shumë mbrojtës të nivelit të lartë dhe ka ende besim te kapiteni pavarësisht se ka humbur pozicionin e tij titullar.

Ai vetë është i gatshëm të pranojë konkurrencën dhe rotacionin. Milani është i gatshëm të mos privojë veten, por do të jetë e nevojshme të arrihet një marrëveshje për zgjatjen e kontratës.

Maldini tha se diskutimet mbi rinovimet janë ngrirë deri në fund të kampionatit, kështu që duhet të presim për të kuptuar se çfarë të ardhme mund të ketë Romagnoli.

Klubi Rossoneri është i gatshëm të sigurojë Romagnoli me një kontratë të re, por kërkesat për pagë nuk duhet të jenë të tepruara.

Edhe në rast të një kthimi në Champions League, klubit do t’i duhet t’i kushtojë vëmendje buxhetit, duke shmangur “shpërthimin” e shumës së pagave me rinovimet e ndryshme.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu