Roma e liron me zero, agjenti i telefonon Milanit: “Jeni gati për kontratë 2-vjeçare?”

Nuk është sekret që Milani është në kërkim të një qendërsulmuesi të ri për sezonin e ardhshëm. Stefano Pioli ka nevojë për një zëvendës të Zlatan Ibrahimovic.

Investimi u përqendrua te Mario Mandzukic në dritaren e fundit të transferimit por nuk ishte një zgjedhje e mirë.

Sulmuesi kroat nuk dha praktikisht asnjë kontribut, edhe për shkak të dëmtimeve, dhe kontrata e tij nuk u rinovua.

Tani Paolo Maldini dhe Frederic Massara janë në kërkim të një sulmuesi që mund të japë garanci më të mëdha fizike dhe sa i përket golave.

Ditët e fundit është folur shumë për Olivier Giroud, i cili duket se ishte në gjendje të lirohej në një transferim falas përpara se Chelsea të njoftojë papritur rinovimin e kontratës së tij deri në qershor 2022.

Milani mund të përpiqet të mbyllë për ish-Arsenalin me parametra zero (nëse ai lirohet nga Chelsea) Përndryshe do të shkojë në qëllime të tjera.

Sipas Alessandro Jacobone, bashkëthemelues i Radio Rossonera dhe kolumnist në TMW Radio, agjenti Alessandro Lucci do të kishte kontaktuar Milanin dhe Interin për të propozuar Edin Dzeko.

Boshnjaku është i gatshëm të nënshkruajë një kontratë dy-vjeçare, duke shpërndarë pagën e tij aktuale mbi dy vjet.

Tani ish i Wolfsburg dhe Manchester City fiton një pagë prej rreth 7.5 milion euro neto në sezon.

Marrëveshja e tij me Romën skadon në qershor 2022 dhe duket se klubi verdhekuq është i gatshëm ta shesë atë për të hequr qafe pagën e lartë.

Nuk duhet përjashtuar një lamtumirë pa asnjë kosto ose në asnjë rast në këmbim të një kompensimi të kufizuar, duke marrë parasysh edhe 35 vitet e Dzeko.

José Mourinho, trajneri i ri i Romës, nuk ka folur ende me të për t’i thënë nëse ai është apo jo pjesë e projektit të tij.

Ndoshta klubi verdhekuq do të vlerësojë çdo ofertë, sepse konfirmimi i Dzeko rëndon rëndë në buxhet dhe heqja e tij do të ishte një ilaç për llogaritë.

Sidoqoftë, është e vështirë të mendosh që Milan dhe Inter mund të vendosin të investojnë në një lojtar, kontrata e të cilëit skadon në një vit. Nëse operacioni mund të bëhet falas ose pothuajse, atëherë mund të ketë ndonjë zhvillim.

Sidoqoftë është e mundshme që Roma do të preferonte ta shiste lojtarin jashtë vendit dhe jo një konkurrent në Serie A.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu