“Roli i mbrojtësit të plotë ka ndryshuar. Davies është ndryshe nga Marcelo, Theo Hernandez dhe Lucas”

Paolo Maldini, i vetmi italian i zgjedhur në Dream Team, foli për revistën franceze “France Football” se si roli i mbrojtësit të djathtë të futbollit të tij ka ndryshuar në ditët e sotme.

“Gjatë ndeshjes së lamtumirës së Pirlos dy vjet më parë, unë isha me Fabio Paratici (drejtori sportiv i Juventusit), i cili më tha: Edhe pse ishte një ndeshje miqësore, unë kuptova një gjë. Ishte një lojë e bllokuar derisa Cafu dhe Serginho hynë dhe bënë ndryshimin. Tani këto lojtarë nuk ekzistojnë më.

Një rol që ka ndryshuar shumë. Alphonso Davies është ndryshe nga Marcelo i cili është ndryshe nga Theo Hernandez, i cili është ndryshe nga vëllai i tij Lucas.

Varet shumë nga stili i lojës, nga nevojat. Disa profile mund të përshtaten, të tjerët janë më të kufizuar dhe ata nuk e kanë vrapimin.

Në vitet e Saçhit, u udhëhoqëm nga kjo ide e lojës, mbrojtësi i plotë duhej të ndiqte indikacione të caktuara pa karakteristikat e tij duke mos lejuar që kundërshtari të kalonte.

Tani, ne nuk mund të mbyllemi dhe të shohim rolin siç e kemi parë një herë, duhet të keni një farë fleksibiliteti”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu