Robinho, mesazh Milanit: Nuk do ta harroj kurrë, tani dëgjoni Zlatan fenomenin!

Disa dashuri nuk mbarojnë, ata bëjnë xhiro të mëdha dhe më pas kthehen: është rasti i Robinho dhe Santos, të martuar zyrtarisht për herë të katërt që nga dje.

Në moshën 36 vjeç, braziliani kthehet saktësisht aty ku filloi gjithçka në 2002. Në mes, nga Santos te Santos, një karrierë plot suksese midis Real Madrid, Manchester City dhe Milan, para përvojave në Kinë dhe Turqisë, me një vitrinë plot tituj midis klubeve dhe Seleçãon.

Një udhëtim 18-vjeçar që Robinho vetë e riktheu në TuttoMercatoweb.com menjëherë pas nënshkrimit të tij me bardhezinjtë e lavdishëm të Brazilit.

Robinho, ndjesia disa orë pas transferimit zyrtar te Santos?

“Jam vërtet i lumtur që jam përsëri te Santos: ky është ekipi im, shtëpia ime, klubi që dje më bëri të realizoj ëndrrën time për t’u bërë një futbollist profesionist dhe që sot më dha një mundësi tjetër të shkëlqyer për të qëndruar në futboll. Gëzimi që ndiej në këtë moment është i pamasë, nuk mund ta përshkruaj me fjalë”.

Vjen nga një sezon fitues, me fitoren e kampionatit turk në radhët e Istambul Basaksehir: a kishte ndonjë mundësi për të qëndruar në Turqi apo në Evropë?

“Po, unë kisha disa oferta për të vazhduar të luaja në Evropë. Tani për tani, megjithatë, në moshën 36 vjeç, preferova të shkoja në shtëpi për ekipin, për gruan time, fëmijët e mi … Sot nuk jam më fëmija i njëherë e një kohë, unë isha një njeri që para së gjithash kishte të mirën e familjes së tij në kokë”.

Pas mos rinovimit me klubin e Stambollit, kishte edhe nga ata që shpresonin t’iu shihnin përsëri në Serie A…

“Çfarë thua? Të luash në Serie A është shumë (qesh)… Le të themi që unë kisha mundësinë të luaja në shumë ekipe jashtë Brazilit, por sot zgjodha me zemrën time. Santos është shtëpia ime, shumë më tepër sesa thjesht një ekip futbolli për mua”.

Ajo që shkaktoi një sensacion, më shumë sesa kthimi te Santos, ishte “paga simbolike” prej 230 euro në muaj.

“E gjitha është e vërtetë, por sinqerisht as që më pëlqen të flitet aq shumë. Në këtë emergjencë planetare të gjithë duhet të bëjmë pjesën tonë të vogël dhe unë kam zgjedhur të luaj praktikisht falas për këto pesë muaj kontratë. Santos sot ka nevojë nga unë, ashtu si kisha nevojë për Santos në kohën e fillimeve të mia të futbollit. Ne të gjithë duhet të përshtatemi”.

Midis kthimit të dytë dhe të tretë te Santos, katër vjet në Milano: çfarë kujtimesh keni nga përvoja e tij me kuqezinjtë?

“Ishin katër vite të mrekullueshme, shënova mbi 30 gola, fituam një titull të paharrueshëm dhe gjithashtu një Super Kupë Italiane. Ky ishte me të vërtetë një Milan i shkëlqyer, një klub i lartë botëror në të cilin unë isha me fat të luaja me shumë kampionë: Pato, Gattuso , Seedorf, Pirlo, Ronaldinho, Thiago Silva, Inzaghi, Kakà, Ibrahimovic … “.

Ibra është edhe sot lider te Milani…

“Nuk më befason aspak. Ibra ka qenë gjithmonë një profesionist shembullor, ai me të vërtetë jeton për futboll. Në Milano kisha privilegjin të luaja dhe të stërvitesha me të, ta shihja duke e mbajtur nivelin e ekipit çdo ditë të lartë: ishte një nder për mua dhe sinqerisht nuk jam i befasuar që gati 40 vjeç ai është ende një fenomen. Talentet e rinj të ciklit të ri kuqezi kanë nevojë absolute për këshillat dhe përvojën, si dhe karakterin, të një kampioni si Zlatan”.

Cila është ideja juaj, në përgjithësi, për futbollin italian?

“Serie A mbetet një nga ligat më të mira ndonjëherë, është plot histori dhe cilësi. Nuk është më vetëm Juve, shumë skuadra kanë ngritur dhe Milano po kthehet. Mund të flas shumë mirë për futbollin italian dhe jetën në Itali”.

Çfarë mesazhi doni t’u dërgoni më në fund tifozëve tuaj italianë?

“Sot jam një njeri i ri, jam 36 vjeç dhe le të themi se e kam vënë kokën drejt (qesh). Dua të dërgoj një përqafim të madh dhe një urim fati për këtë sezon tifozëve kuqezi, nuk do t’i harroj kurrë. Gjithmonë forca Milan!”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu