“Rizzoli, mesazh politik! E vendos ai kur duhet dhe nuk duhet VAR? Po me kartonat si i bëhet?!”

Gazetari i MilanTV, Luca Serafini, në editorialin e tij është kthyer te deklarata e Rizzolit, shefit të arbitrave, që është sulm i hapur ndaj Milanit.

“Do të ishte e mjaftueshme për të hedhur një vështrim në Premier League, një tjetër në Bundesliga, një vështrim të fundit në Liga.

Imagjinoj që gjyqtarët, arbitrat, trajnerët, lojtarët dhe menaxherët italianë e bëjnë këtë: jam i bindur që ata ndjekin kampionatet e huaja.

Atëherë, pse nuk mësojnë nga ata? Bari i fqinjit është më i keq se i yni nëse flasim për taktikat, pasionin, historinë dhe traditën (e klubit dhe ekipit kombëtar), por sigurisht që është shumë më i gjelbër nëse flasim për VAR dhe arbitrat.

Drejtimi i ndeshjeve në Angli, Gjermani dhe Spanjë është linear dhe përdorimi i VAR është ekuilibruar në mënyrë perfekte.

Polemikat, mosmarrëveshjet dhe protestat janë shumë të rralla dhe të kufizuara. Arsyeja? Në ato vende ata nuk mendojnë se ka gjithnjë një komplot, një plan, një strategji pallati pas tyre.

Që fuqitë e forta ekzistojnë në Itali si në Evropë është një fakt i pakontestueshëm, por sot klubet janë kryesisht në duart e shumëkombësheve, sheikëve, fondeve, manjatëve të huaj dhe prandaj pse një ligë, një federatë, një gjyqtar duhet të favorizojë ose në disavantazh këtë apo atë klub, këtë apo atë ekip?

Nëse krijuesit e mendimit, adhuruesit e faqeve, gazetave dhe TV-ve, do të kishin dhe do të përdornin trurin e tyre, ata do ta kuptonin mirë se si askush këtu nuk ka vërtet interes për të favorizuar Milanin e Fondit Elliott. Pse duhet? Në kurriz të presidentëve italianë si Agnelli, De Laurentiis, Lotito? Apo në dëm të amerikanëve të Romës apo kinezëve tashmë të trazuar të Interit? Pse? Ata japin penallti për Milanin sepse duhet të vërshëllehen dhe kuqezinjtë gjuajnë shumë prej tyre (dhe disa i humbasin) sepse janë në zonën kundërshtare më shpesh sesa të tjerët, me më shumë lojtarë, por që kur ekziston VAR, Milani është i gjashti në renditje për penalltitë në favor : 28 prapa Lazio (36), Juventus (35), Sampdoria (34), Inter dhe Roma (30).

Atalanta e Gasperini – ai thotë se penalltitë “bëjnë ndryshimin” – ka goditur 25. Pra, problemi qëndron vetëm në inatin e tjerëve, jo në favorizime të çfarëdo lloji. (Gasperini bën mirë që të vendosë duart përpara: ai e di se kujtimi për atë 5-0 dhe kërcimet e tij në minutat e fundit është akoma i gjallë në Milanello …).

Milani nuk ka menduar kurrë për komplot deri tani. Këtë sezon Romagnoli ka pësuar 5 kartonë të verdhë për 12 faulla të kryera, Barella 4 kartonë të verdhë për 27 faulla. Skriniar 24 faulla dhe një karton i verdhë, Hernandez 13 faulle dhe 5 kartona të verdhë.

Nuk ka dyshim që ata janë pak a shumë të ashpër me Interin ose me Milanin, nuk ka kuptim nëse qëndrojmë te besimi i mirë.

Nëse diçka ka për të folur në lidhje me metrat e vlerësimit le ta themi: në Cagliari, Romagnoli merr të verdhë (i skualifikuar) dhe Saeklemakers përjashtohet (e verdha e dytë) për të njëjtën parregullsi të saktë që Lykogiannis kryen ndaj Castillejo, por në rastin e fundit Abisso nuk jep as faull.

Në mesfushë Cerri hyn me taka ngritur ndaj Kalulu: në Benevento, ndaj Tonalit, arbitri u kërkua nga VAR për të njëjtin faull dhe u ndëshkua me të kuq. Nuk e kuptoj dot, përpiquni ju”.

Në këtë skenar – të cilin dua t’ia atribuoj rastësisë dhe gabimit njerëzor – menaxheri i gjyqtarit italian Rizzoli thyen heshtjen për të hedhur në erë kështjellën: “Episodet si faulli i Belotti ndaj Diaz në Milan-Torino nuk duhet të thirren nga VAR”.

Dhe pse? VAR është atje për të larguar dyshimet: pse të mos e përdorni atë për episode të pasigurta në zonën e penalltisë dhe në vend të kësaj ta përdorni për një takë të ngritur në mesfushë? Por çfarë do të thotë kjo? A vendos Rizzoli shkallën e gabimeve rregullatore? Kjo po! Mjerisht e thënë, ka një mesazh politik dhe është një gjë jashtëzakonisht serioze. Shumë serioze”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu