Kurioziteti: Një pilot luftarak, furçat e verdha të dhëmbëve dhe viti rekord. Kush është Bodo Glimt!

Në Norvegji është ftohtë, e dimë! Në Norvegji ka fjorde, edhe këtë dimë këtë. Në Norvegji, kur bëhet fjalë për futbollin, është Rosenborg.

Në realitet, kjo konsideratë e tretë nuk është plotësisht e saktë, veçanërisht nëse shikojmë renditjen aktuale të kampionatit.

Në radhë të parë nuk është Rosenborg dhe madje as Molde, e cili në vitin 2019 ndërpreu dominimin e ekipit tradicional të quajtur “Juventus i Norvegjisë”, duke fituar titullin.

Në vendin e parë, me 50 pikë të grumbulluara në 18 ndeshje, zero humbje dhe 65 gola të shënuar, është Bodo Glimt.

Kush? Bodo Glimt, e njëjta skuadër që do të përballet me Milanin sonte në Europa League.

Image

Një vit më parë ata befasuan të gjithë duke përfunduar në vendin e dytë pas kampionëve Molde, duke arritur kështu kualifikimin në Kupat e Europës.

Por këtë vit ekipi i drejtuar nga Knutsen ka tejkaluar veten, duke rishkruar të gjitha rekordet e futbollit në Norvegji me një sezon absolutisht të pabesueshëm deri më tani.

Në vitin 2018 Bodo Glimt ishte gati për të rënë, sot ata dominojnë kampionatin me një avantazh prej 16 pikësh ndaj Molde dhe kanë fituar 10 ndeshje radhazi, duke shënuar 30 gola në 7 javët e para.

Ishte që nga vitet 1960 që një ekip norvegjez nuk arrinte diçka të tillë. As Rosenborgu i epokës së artë nuk ka arritur kurrë këto lartësi.

Kjo falë një modeli të provuar të lojës të bazuar në një sulm të plotë dhe kundërsulm 4-3-3. Bodo sulmon hapësirat në një mënyrë vdekjeprurëse dhe nuk është rastësi që tre sulmuesit e saj tashmë kanë shënuar 35 gola këtë sezon.

Ylli është klasi ’99, Jens Petter Hauge, një talent i rritur në shtëpi, i cili ka realizuar 15 gola dhe 9 asist në të gjitha garat.

Bodo, pra, ka dy sekrete: një pilot luftarak si trajner mendor, një farë Bjørn Mannsverk, i cili nuk di asgjë për futbollin, por motivon lojtarët me ato që mësoi gjatë misioneve të tij, dhe furçat e verdha të dhëmbëve.

Lidhja midis Bodo Glimt dhe furçave të verdha të dhëmbëve lindi në 1974, kur tifozi Arnulf Bendixen mori një furçë dhëmbësh të verdhë për të kënduar koret si një shkop.

Që nga ajo ditë, furçat e dhëmbëve të verdha janë bërë një simbol i Bodo dhe para çdo ndeshje, tifozët vendas i japin një kapitenit kundërshtar.

Fatkeqësisht, tradita nuk mund të respektohet kundër Milanit, sepse do të luhet në San Siro dhe mbi të gjitha nuk do të ketë tifozë në stadium.

Ndërkohë, Bodo është gati të shijojë një tjetër natë të madhe evropiane kundër një skuadre italiane.

Kishte ndodhur tashmë në 1976 kundër Napolit dhe në 1994 kundër Sampdoria, gjithmonë në Kupën e Kupave.

Në rastin e fundit, Bodo madje mori kënaqësinë e mundjes së Eriksson dhe Sampdoria të Mancini me rezultatin 3-2.

“Furçat e verdha të dhëmbëve” nuk kanë humbur një ndeshje që nga 1 dhjetori 2019. Milani do të bëjë mirë të mprehë dhëmbët.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu