Rinovimi i Piolit, ende asnjë takim: por ajo klauzolë e vendosur…

Një nga pikat e forta të Milanit është padyshim Stefano Pioli, një trajner që po bën një punë të jashtëzakonshme. Ekipi e ndjek atë dhe i vë në praktikë idetë e tij të futbollit. Rezultatet janë të dukshme!

Ai hyri në zemrat e lojtarëve dhe tifozëve të tij gjithashtu. Kori “Pioli është në zjarr” u këndua gjithashtu në San Siro, jo vetëm në dhomat e zhveshjes dhe në autobus. Megjithatë, kur mbërriti në Milanello, trajneri Emilian dukej si një timonier klasik që do të largohej në fund të sezonit.

Në vend të kësaj, historia u përmbys. Në mes ishte edhe telenovela Ralf Rangnick, tani një kujtim i largët…

Milani ka besim të madh tek Pioli, trajneri i duhur për të vazhduar projektin teknik. Gazzetta.it shpjegon se pronaret Elliott nuk kane dyshime për këtë.

Vlerësimi është total si në aspektin profesional ashtu edhe në atë njerëzor. Pëlqehet për stilin e tij, të matur dhe kurrë mbi krye, si dhe për mënyrën se si e bën ekipin të luajë dhe të përmirësojë lojtarët e rinj…

Pioli ka një kontratë që skadon në qershor 2022, por aktualisht nuk është planifikuar asnjë takim për të diskutuar rinovimin e mundshëm.

Marrëdhëniet midis palëve janë të shkëlqyera, ndjenja është se tema do të trajtohet vetëm vitin e ardhshëm.

Gazzetta.it shkruan se Milani bën të ditur se në kontratën e Piolit ekziston një mundësi rinovimi që klubi mund ta ushtrojë në mënyrë të njëanshme për të zgjatur marrëveshjen deri në qershor 2023.

Fondi Elliott dhe menaxhmenti i Rossonerëve ndihen të mbrojtur nga kjo klauzolë, edhe pse padyshim që ata do të flasin drejtpërdrejt me Piolin para se ta praktikojne kur te konsiderohet e përshtatshme për ta bërë këtë.

Palët gjithashtu mund të bien dakord për një zgjatje dhe me kushte të ndryshme ekonomike. Në çdo rast, ata janë të qetë…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu