Rinovimi i Kessie, takimi i planifikuar me Milanin: situata!

Milani synon në këto ditë të përcaktojë disa negociata të tregut të transferimit, veçanërisht në hyrje…

Por në mesin e përparësive absolute të verës së vitit 2021 ekziston edhe rinovimi i kontratës së një prej lojtarëve më të rëndësishëm dhe të nivelit të lartë në skuadër.

Kuqezinjtë duhet të shmangin një Donnarumma-bis, ose të afrojnë një lojtar shumë titullar pranë afatit të fundit kontraktual, me rrezikun e humbjes së tij pa asnjë kosto.

Lojtari në fjalë është Franck Kessie, i ashtuquajturi ‘President’ i cili ngriti nivelin në shfaqjet e tij sezonin e kaluar…

Marrëveshja midis Milanit dhe Kessie do të përfundojë më 30 qershor 2022. Një datë që është shumë afër, me klubin që do të duhet të bëjë gjithçka të mundshme për të zgjatur këtë kontratë dhe për të shmangur zgjidhjet e pakëndshme.

Për këtë arsye, një takim shumë i rëndësishëm do të zhvillohet në ditët në vijim.

Zbulimi i reporterit Nicolò Schira flet për një takim të caktuar tashmë nga Milani. Ndoshta pas datës 15 gusht, klubi pret agjentin George Atangana, përfaqësuesin e Kessie, në selinë e tij institucionale.

Qëllimi është që të hyhet në thelbin e diskutimit dhe afroimi me rinovimin e kontratës.

Milani tashmë ka vënë në pjatë një kontratë  katërvjeçar krejt të re, deri në qershor 2025.

Paga nga 2.2 milion euro neto do të rritet në 5.5 milion plus bonuse, duke u përpjekur t’i afrohet kërkesës prej të paktën 6 milionë të paraqitur nga agjenti.

Ideja e Milanit është e qartë. Kuqezinjtë i kanë kthyer klubeve të interesuara përgjigje negative sepse e shohin Kessie edhe shumë vite aty, i konsideruar si absolutisht i paprekshëm në ekipin e Stefano Pioli.

Pavarësisht nga mundësia për të bërë një fitim të konsiderueshëm kapitali, klubi po vë bast te mesfushori i Bregut të Fildishtë dhe është optimist për një marrëveshje të mundshme rinovimi.

Shumë do të varet nga suksesi i takimit të lartpërmendur në Casa Milan.

Sigurisht që kuqezinjtë, të cilët kanë përmirësuar llogaritë e tyre vitin e fundit, mund të ngrenë shiritin për të siguruar Kessie gjithashtu duke pasur parasysh kursimet prej rreth 18 milion euro bruto pas lamtumirës së Donnarumma dhe Calhanoglu.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu