Rinovimi i Ibrahimovic, detajet dhe pakti sekret anti-skualifikim! Milani vendos klauzolën…

Të gjithë të lumtur dhe të kënaqur. i buzëqeshur dhe i kënaqur Zlatan Ibrahimovic nënshkroi dje rinovimin e kontratës me Milanin.

Një pasazh i njoftuar tashmë për disa kohë nga burime pranë suedezit, i cili rreth orës 21:00 zyrtarizoi qëndrimin e tij deri në qershor 2022.

Ibra ende ndihet si një lojtar i rëndësishëm, një lider. Pavarësisht gati 40 vjeç, Milani synon të vërë bast mbi të, vendimtar jo vetëm me golat e tij në fushë, por edhe për jetesën në dhomën e zhveshjes.

Shumë betohen se pika e kthesës për ekipin e Pioli erdhi me kthimin e Ibrahimovic në Janar 2020.

Por, ideja e klubit është pikërisht kjo: kur presioni të rritet, edhe sezonin tjetër, Ibra do të jetë aty për të qetësuar grupin që edhe për një tjetër vit do të rritet dhe më pas do të jetë në gjendje të përballet vetë me çdo sfidë pa frikë…

Sot Gazzetta dello Sport u përqendrua veçanërisht në klauzolat e reja të përfshira në kontratën e re. Avokatët e Milanit kanë zyrtarizuar një marrëveshje që lejon klubin kuqezi të mbrohet në një farë mënyre, veçanërisht për çështjen e dëmtimit.

Ibra ka luajtur 21 nga 47 gara këtë sezon. Më pak se gjysma, për shkak të dëmtimeve të muskujve, ngjitjes së Covid-19 dhe problemeve të tjera të llojeve të ndryshme.

Kontrata e re parashikon një prag të pjesëmarrjes për të mbështetur këtë pagë: pavarësisht nga rëndësia e Zlatan, drejtuesit e Milanit kanë treguar një prag minimal për të mbrojtur veten.

Ekonomikisht ndryshon pak: Ibra do të marrë ende 7 milion neto për sezonin e ardhshëm si pjesë fikse.

Ndër ndryshimet e fundit në marrëveshje që duket se e kanë imponuar Milanin në rinovimin e Ibrahimovic ka gjithashtu një kujdes të futur pas lajmit që vjen nga Suedia.

Duket se sulmuesi rrezikon një ndëshkim të rëndë për një veprim sipërmarrës të konsideruar të paligjshëm.

Ibra, me kompaninë e tij të panjohur Ab, ka hyrë në aksionet e biznesit maltez Bethard.

Futbollisti i Milanit do të kishte fituar 10% të paketës së kësaj kompanie bastesh. Një veprim që, sipas rregulloreve të FIFA-s, nuk do të lejohej për asnjë anëtar të një klubi profesionist futbolli.

Është e mundur që gjithçka të përfundojë me një gjobë ndaj lojtarit. Por Milani donte të fuste një klauzolë në kontratën e tyre në të cilën ata distancohen nga çështja.

Në praktikë, nëse do të fillohej ndonjë hetim ose procedim kundër Ibrahimovic, klubi do ta njihte veten si të huaj për faktet dhe nuk do të përgjigjej për asnjë sanksion.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu