Rinovimet e Calhanoglu dhe Donnarumma, gazetari: Situata është tragjike tani!

Këto janë javë shumë të nxehta në Milano për çështjen e rinovimeve.

Situatat më delikate janë dy: Gianluigi Donnarumma dhe Hakan Calhanoglu. Sa për të parën, duket se po hyjmë në zemër të negociatave. Kuqezinjtë e kanë gati ofertën për Mino Raiola.

Sipas thashethemeve të fundit, propozimi kuqezi është si vijon: rinovimi i tre ose katër viteve në të njëjtat shifra.

Kapitulli Calhanoglu është shumë më i mprehtë: agjenti i tij, siç raportojnë disa burime, ka bërë kërkesa të çmendura për të zgjatur kontratën e klientit të tij.

Milan: Calhanoglu resta, Donnarumma no | Calcio Style - Notizie e news  calcio

Flitet për 7 milion euro, të njëjtat para që merr Zlatan Ibrahimovic. Padyshim që është jashtë arritjes dhe – shtojmë – gjithashtu pa vend.

Sado që Hakan është bërë një futbollist i rëndësishëm, ai sigurisht që nuk është në ato nivele page.

Problemi është se kontrata e tij skadon në qershor 2021, kështu që në muajt e ardhshëm ai do të jetë i lirë të bashkohet me një klub tjetër me zero.

Dhe do të ishte një humbje e madhe për Milanin. E njëjta gjë vlen edhe për Donnarumma: Raiola do të donte një rritje në pagën e tij, kuqezinjtë nuk mund të shkojnë shumë larg. Këtu ndryshimi mund të bëhet nga vetë Gigio, shumë i lidhur me ngjyrat kuqezi.

Marani: "L'Inter vincendo manderebbe un segnale fortissimo alla Juve"

Matteo Marani, një gazetar i shquar dhe komentator i Sky Sport, bëri një analizë të përsosur mbi këtë temë.

Ai e di shumë mirë që Donnarumma është një lojtar i rëndësishëm dhe se është në një pozicion avantazhues në negociata.

Por është gjithashtu e vërtetë që, në këtë moment delikat të ekonomisë, të bësh kërkesa të caktuara është e pamundur.

“Gigio është portieri më i mirë në Serie A, por tani të gjithë duhet ta kuptojnë situatën që po përjetojnë klubet. Bilanci i Milanit është i qartë dhe prandaj e kam të vështirë të mendoj se disa oferta mund të bëhen: numrat janë tragjikë, për të gjithë. Nuk është e mundur të aplikosh të njëjtën vlerësim page me një muaj më parë”.

Shpresa është që të dy Calhanoglu dhe Donnarumma – së bashku – do të kuptojnë situatën dhe do të bien në ujdi me klubin.

Një histori që duhet të zgjidhet sa më shpejt të jetë e mundur.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu