RIKTHIMI I IBRAHIMOVIC! Postimi i tij, prapaskena suedeze dhe mesazhi i futbollistit

22 qershor 2016, Suedi-Belgjikë, ndeshja e fundit e një faze grupi zhgënjyese në Kampionatin Europian francez.

Prania e fundit e Zlatan Ibrahimovic me fanellën e Suedisë. Pas pothuajse pesë vitesh, qendërsulmuesi i Milanit është thirrur nga ekipi i tij kombëtar për tri ndeshjet e planifikuara në fund të muajit.

Gjeorgjia dhe Kosova më 25 dhe 28 mars për kualifikueset e Botërorit 2022, pastaj miqësorja kundër Estonisë, më 31 mars.

Tri ndeshje në të cilat trajneri Janne Andersson, gjithashtu do të jetë në gjendje të llogarisë yllin më të ndritshëm në futbollin suedez, i cili ka pranuar të vihen në dispozicion të tij pas një periudhe të gjatë “internimi” vullnetar.

Ibra ishte tërhequr pas Kampionatit Europian, 5 vite më parë, për t’iu përkushtuar plotësisht klubeve të tij. Domethënë PSG, Manchester United, Los Angeles Galaxy dhe së fundi Milanit. Në shtator, ai kundërshtoi ashpër vendimin e Andersson për të mos përfshirë Kulusevski në formacion, duke fajësuar trajnerin në Twitter. Por, gjithçka, siç duket, është zgjidhur.

Vendimi i Ibrahimovic për t’u kthyer në ekipin kombëtar ishte njoftuar tashmë në orët e kaluara dhe për këtë arsye është bërë realitet. Po si e komentoi lojtari i Milanit këtë kthim në Twitter? Me egon e zakonshme, natyrisht: “Kthimi i Zotit”!

Skenari më i mundshëm, tani, është ta shohim Ibrahimovic në veprim jo vetëm në tri sfidat e javëve të ardhshme, por edhe në kompeticionin më të rëndësishëm të vitit: Kampionatin Europian, të planifikuar për në qershor dhe korrik. Një “shigjetë” më shumë, dhe çfarë shigjete, në “harkun” e Suedisë.

PRAPASKENA E RIKTHIMIT

Kthimi i Zlatan Ibrahimovic në ekipin kombëtar pas 5 vitesh është lajmi i ditës në Suedi. Federata, shpjegon portalin thelocal.se, në orët e fundit ka nxjerrë një prapaskenë në lidhje me zgjedhjen e Ibra: vjeshtën e kaluar, shpjegohet, Ibrahimovic vetë flirtoi me mundësinë e veshjes së fanellës numër 10 të ekipit kombëtar përsëri.

Një postim enigmatik në Instagram. Traineri Janne Andersson u hodh menjëherë nga komenti i lojtarit, vetëm për të kapur topin.

Në këtë kuptim, udhëtimi i Andersson në Itali javët e fundit duhet të regjistrohet me qëllimin për të takuar sulmuesin e Milanit për të mësuar në lidhje me qëllimet e tij dhe për të sqaruar mosmarrëveshjet e kaluara.

“Një takim i mirë dhe i frytshëm”, e përcaktoi atë nga Federata. Dhe në fakt Ibra u kthye zyrtarisht në listën e skuadrës së Suedisë gati 5 vjet pas herës së fundit…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu