“Respekt për ekipin dhe trajnerin, por me Milanin nuk duhet bërë ky gabim nesër. Ibra? Nuk e mendoja kurrë…”

Duke folur në konferencën për shtyp në prag të Fiorentina-Milan, Cesare Prandelli natyrisht që nuk mund të mos përmendte kuqezinjtë.

“Milani është një ekip që ka konsoliduar një lojë dhe një identitet shumë specifik muajt e fundit, por ne jemi të pranishëm dhe do të bëjmë maksimumin”.

A mund të ndikojë eliminimi i Milanit nga Evropa?

“Me siguri që ata do të jenë të zemëruar, unë kam shumë respekt për ekipin dhe për trajnerin. Nëse ata janë të zhgënjyer, ne jemi po aq të zemëruar se si po zhvillohet ky kampionat: shpresoj të jem në gjendje të qëndroj në ndeshje deri në fund. Shpresoj të qëndroj në garë deri në fund”.

Si është ekipi fizikisht?

“Epo, ne kemi punuar duke rritur intensitetin e stërvitjeve dhe të gjithë u përgjigjën mirë”.

A ekziston rreziku për t’u çlodhur pas një sfide si ajo në Benevento?

“Do të ishte keqardhje e madhe të mos përsërisim performancën, nga këndvështrimi i intensitetit dhe rregullit. Unë nuk mendoj se ka një ulje të tensionit, nesër do të duhet të vuajmë por duhet ta bëjmë atë në rregull dhe jo të pësojmë kundërsulme pa ekuilibër kur kemi topin”.

Ibrahimovic, 40 vjeç, është lojtari më vendimtar në Serie A?

“Karriera e tij flet për cilësitë teknike. Unë mendoj se është një shembull unik kur një lojtar arrin me mentalitetin e përmbysjes së një situate: këtë ai e ka bërë dhe kjo do të thotë të jesh lider. Edhe pse ka lojtarë me cilësi të shkëlqyeshme përreth, nuk është e lehtë për të qenë ndikues në atë rol”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu