REPUBBLICA: Milan-Sevilla, studiohet shkëmbimi “frytdhënës”

Shumë e konsiderojnë spanjollin Samu Castillejo si një lojtar me valixhe në duar dhe i larguar i sigurt për Milanin.

Anësori sulmues, pas tre sezonesh me fanellën kuqezi, nuk bindi audiencën e gjerë të Milanit dhe për këtë arsye konsiderohet si një lojtar që do të vendoset diku tjetër.

Nuk ka mungesë të qasjeve dhe sondazheve për Castillejo, veçanërisht nga vendi i tij i lindjes. Disa klube në Ligën Spanjolle do të ishin interesuar për numrin 7 të Milanit, i cili sigurisht la kujtime të mira në shtëpi falë paraqitjeve pozitive në kohën e Villarreal dhe Malaga.

Sipas asaj që shkruan La Repubblica sot, është shfaqur një interes i ri për milanistin.

Sevilla, e cila do të luajë Champions League si protagoniste vitin e ardhshëm, do të ishte në gjurmët e Castillejo si një përforcim të mundshëm në sulm.

Prandaj Castillejo i pëlqen andaluzianëve. Dhe gjithmonë sipas gazetës, dyert do të hapeshin për një shkëmbim të barabartë, i cili do t’i bënte të gjithë të lumtur.

Milan do të jepte anësorin e saj në këmbim të një playmaker tashmë të kërkuar në të kaluarën.

Ky është Alejandro Gomez, i cili u largua nga Atalanta (ku ishte kapiten) janarin e kaluar për t’u bashkuar me Sevilla.

Një futbollist që në Itali ka lënë gjurmë të mira dhe ka ende admirues të shumtë, duke pasur parasysh cilësinë dhe udhëheqjen e treguar në sezonet e tij në Bergamo.

Gomez nuk kaloi muaj të paharrueshëm në Sevilja, përkundrazi, atij iu rezervua më pak hapësirë ​​sesa pritej nga trajneri Julen Lopetegui.

Nuk përjashtohet që ai mund të ndryshojë tashmë ajrin në verë, me Milanin që vazhdon ta konsiderojë atë si një alternativë të përshtatshme për Calhanoglu në largim.

Siç u përmend, shkëmbimi Milan-Sevilla mund t’i bënte të gjithë të lumtur. Castillejo do të kthehej në La Liga dhe do të luante vendin me ish-kuqeziun tjetër Suso në tridentin sulmues.

“Papu” do të kishte mundësinë të kthehej si protagonist në Serie A dhe të dy ekipet përkatësisht do të përforconin grupin e tyre sulmues.

Një negociatë për tu vlerësuar dhe konfirmuar, e cila nuk duket aspak e pamundur.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu