Repubblica – Icardi-Milan: dy kushte bazë që goditja të realizohet!

“Goditja e ardhshme e tregut të transferimeve të Mauro Icardi Milan? E vështirë, por sigurisht jo e pamundur!”

Kjo, të paktën, është ajo që pretendon gazeta “Repubblica” por edhe shumë portale të tjera sportive.

Por le të shkojmë me rregull dhe hapat e duhura! Milani, siç dihet, së shpejti do të përballet me çështjen e rinovimit të kontratës së Zlatan Ibrahimovic. Sulmuesi nga Malmö, i lindur në vitin 1981, dëshiron të qëndrojë edhe për sezonin e ardhshëm.

Me kusht, sidoqoftë, që drejtuesit të duan gjithashtu dhe në kontratën e re të përfshihet një rrogë që më shumë të jetë e lidhur me paraqitjet se sa faktin fiks!

Kjo sepse ai ka humbur gjysmat e ndeshjeve këtë sezon për shkak të dëmtimeve.

Në rast se – për këtë arsye – rrugët e Milanit dhe Ibrahimovic do të ndaheshin nga 1 korriku i ardhshëm, Milani, i cili tashmë po kërkon një qendërsulmues për të forcuar repartin e avancuar, duhet të shkojë te një bomber i zgjedhjes së parë, të kalibrit ndërkombëtar, veçanërisht në funksion të një sezoni që mund (duhet) të shohë Djallin përsëri të angazhuar në Ligën e Kampionëve.

Goditja e fshehur kuqezi do të përfaqësohej nga Icardi. Lindur në 1993, argjentinasi, tashmë rritur në Itali dhe Milano me fanellën e Interit (124 gola në 219 ndeshje, shumë prej tyre me shiritin e kapitenit në krah), mund të kthehej në Serine A, duke lëvizur në anën tjetër të qytetit, për të veshur fanellën kuqezi.

“Icardi do të largohej nga Parisi në rast se PSG nënshkruan Lionel Messin. Bashkatdhetari i tij, në fakt, ende nuk ka vendosur të ardhmen dhe me Barcelona do të diskutojë në fund të këtij sezoni. Me Kylian Mbappé, Neymar, Ángel Di María dhe Pleshtin, në fakt, Icardi – i lidhur me klubin e  Al-Khelaïfi deri më 30 qershor 2024 – do të lirohej në një huazim me të drejtë blerje.

Në fakt, flitet për një kosto të vlerësuar prej rreth 50 milion euro për një sulmues në pjekuri të plotë dhe se, nën Kullën Eiffel, pavarësisht se nuk e kishte gjetur veten shumë mirë (gruaja e tij, Ëanda Nara, do të bënte presion për t’u kthyer në Milano ), megjithatë, ai ka shënuar 26 gola në 51 ndeshje të luajtura në të gjitha kompeticionet.

Prandaj, nëse kuqezinjtë me të vërtetë duan të marrin Icardi, ata do të duhet të bëjnë vlerësime si për argjentinasin dhe për të ardhmen e Ibrahimovic.

Sidoqoftë, gjithmonë duke mbajtur parasysh se bomberi nga Amerika e Jugut kërkohet gjithashtu nga Juventus dhe Roma, e cila do të duhet të zëvendësojë Edin Džeko.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu