REPUBBLICA: Giroud-Milan, Maldini frenon për një motiv! “Në mendjen e ish-kapitenit një emër tjetër e ngacmon…”

Milani duket gjithnjë e më afër nënshkrimit me një francez tjetër. Emri është ai i Olivier Giroud, sulmuesi i cili do të lirohet nga Chelsea në fund të muajit.

Ai do të ishte, të paktën sipas mediave dhe reporterëve pranë klubit, zgjedhja numër një për sulmin.

Afrimi i Giroud do të përfaqësonte një zgjedhje ideale, veçanërisht nga pikëpamja ekonomike.

Asnjë shpenzim për kartonin, duke qenë se është një lojtar me parametra falasn, dhe një rrogë që nuk duhet të jetë shumë e shtrenjtë. Flitet për një kontratë 2-vjeçare prej rreth 4 milion në vit.

Pronësia Elliott do të kishte dhënë dritën jeshile për të afruar Giroud. Pas Mike Maignan një tjetër goditje e bërë në Francë për Milanin që do të vinte, megjithëse me metoda dhe funksione të ndryshme.

Qëllimi është që të ketë dy pika të përvojës (tjetra është Ibrahimovic) të cilët garantojnë gola dhe konkretizëm përpara.

Kështu që Elliot voton për Giroud pa asnjë kosto. Por, sipas asaj që raportohet nga La Repubblica ka nga ata që janë ende skeptikë dhe nuk duan të përshpejtojnë ritmin.

Ky është Paolo Maldini, drejtuesi i vërtetë i transferimeve të Milanit, i cili është përgjegjës për vlerësimin dhe trajtimin e shartimeve të mundshme.

Maldini për momentin nuk është aq i bindur te Giroud, duke qenë se ai është një qendër sulmues i besueshëm, por më tepër i pjekur në nivelin personal.

Francezi së shpejti do të mbushë 35 vjeç dhe Maldini nuk dëshiron të rrezikojë një operacion të ngjashëm me rënien e Mandzukic.

Për më tepër, ish-kapiteni i Milanit ka një emër që ka qenë në mendjen e tij për disa kohë. Ai dëshiron ta provojë Mauro Icardi, sulmuesin e PSG-së.

Maldini e di që Argjentinasi nuk konsiderohet titullar në Paris dhe mund të bashkohet për ta provuar dhe për ta sjellë përsëri në Serie A.

Edhe pse Icardi kohët e fundit ka deklaruar se ai dëshiron të qëndrojë në PSG, ai me siguri nuk do të përbuzte një kthim në Itali si protagonist.

Maldini dëshiron të shfrytëzojë miqësinë e tij me Leonardo, menaxheri aktual i parizienëve. Për këtë arsye ai po heziton në lidhje me mbylljen për Giroud.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu