RENDITJA E UEFA-s/ BAYERN NË KRYE, MILANI SHUMË POSHTË

UEFA ka bërë renditjen e klubeve europiane duke nxjerrë në krye gjermanët e Bayern Mynchen, të cilët mbrëmjen e djeshme fituan trofeun e Champions-it.

Klasifikimi ka parasysh 5 vjeçarin e fundit, 2015-2020 dhe do të jetë vendimtar për shorteun e Champions dhe Europa League 2020-2021.

Në podium me Bayern Mynchen janë Real Madridi dhe Barcelona.

Nga italianet e para është Juventusi, që zë pozicionin e pestë.

Roma është e shtatëmbëdhjeta, e ndjekur nga Napoli.

Interi ndodhet në vendin e 33-të, ndërsa Milani është në vendin e 81.

Kuqezinjtë kanë përpara si Lazion (38-ta) ashtu edhe Atalanta-n (48-ta).

Në renditjen e kuqezinjve ndikon mungesa në Europa League-n e fundit, por jo vetëm.

Më poshtë top 10 klubet e para:

1 – Bayern

2 – Real Madrid

3 – Barcellona

4 – Atletico Madrid

5 – Juventus

6 – Manchester City

7 – Paris Saint-Germain

8 – Seviglia

9 – Manchester United

10 – Liverpool

11 – Arsenal

12 – Shakhtar Donetsk

13 – Borussia Dortmund

14 – Tottenham

15 – Lione

16 – Chelsea

17 – Roma

18 – Napoli

19 – Porto

20 – Benfica

33 – Inter

38 – Lazio

48 – Atalanta

81 – Milan

82 – Fiorentina

103 – Torino

104 – Sassuolo

105 – Sampdoria

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu