“Record” – Dalot rrëfen sekretet e Milanit: Këtu falë Maldinit, Ibra person me 5 yje, mbi Piolin…

Mbrojtësi portugez Diogo Dalot foli për mikrofonat e “Record” në lidhje me aventurën në Milano, shokët e tij të skuadrës dhe ekipin kombëtar.

A e ndjen barrën e përgjegjësisë të luash në një ekip ku kanë kaluar legjendat e futbollit?

“Deri më tani kam pasur mundësinë të luaj për tre klube të shkëlqyera, në të gjitha ato ka pasur dhe janë referenca botërore. Kjo mund të shërbejë vetëm si motivim. Nuk ka nevojë të kem presion shtesë ose shqetësim. Të kesh ata lojtarë si referenca është fantastike”.

SOCIAL - Dalot: "Vittoria importante. Restiamo concentrati verso i nostri  obiettivi" - IlMilanista.it

Sa e veçantë është të jesh pjesë e kësaj rilindjeje të Milanit?

“Pranoj se ishte një nga pikat që më tërhoqi të vija këtu. Gjithmonë kam dashur të jem pjesë e një ekipi historikisht shumë të fortë dhe ky ishte momenti i duhur. Të jem pjesë e diçkaje që mund të transformojë dhe të lejojë Milanin të jetë atje ku duhet.

Kjo më tërhoqi dhe më motivoi. Por mendimet e mia janë vetëm dhe vetëm për t’u përqendruar në atë që po ndodh sepse në futboll gjithçka ndryshon shumë shpejt”.

Po provon aftësitë e tua në fushë. A ka ndonjë aspekt ku po përmirësoheni?

“Gjatë karrierës time të shkurtër kam pasur mundësinë të luaj në shumë pozicione. Është gjithmonë mirë që një trajner të ketë një lojtar që mund të luajë në role të ndryshme. Më pëlqen ta jap këtë mundësi, edhe pse dua të ndërtoj karrierën time si mbrojtës i djathtë.

Përpiqem të bëj më të mirën për të luajtur dhe për të bërë më të mirën, qoftë si mbrojtës i majtë, portier apo në një pozicion tjetër. Për mua është një objektiv i shkëlqyeshëm për të përsosur pozicionin tim dhe më pas të jem i gjithanshëm në të tjerët”.

Dalot: "Al Milan per Maldini. Pioli essenziale per la squadra"

Të parët në Serie A, a duhet kurajo të ëndërrosh titullin, siç ka thënë tashmë publikisht Ibrahimovic?

“Mendoj se është e zakonshme për të gjithë, jo vetëm për Ibrahimovic. Logjikisht ai është mësuar më shumë të fitojë sesa shumica e ekipit. Në dhomën e zhveshjes, si referencë, ndihmon për të dalluar këtë lloj momenti, kur duhet të mendojmë në një mënyrë tjetër, të stërvitemi si ai.

Kjo përvojë që ai na transmeton është thelbësore. Ne të gjithë ndajmë ndjenjën dhe ëndrrën e dëshirës për të fituar. Por ne e dimë që është shumë e vështirë, se ka ekipe të tjera që kanë fituar shumë më shpesh dhe janë gjithashtu shumë të forta. Kemi cilësi, jemi një ekip i fortë dhe e kemi treguar atë. Tani është çështja e ecjes përpara dhe përqendrimit të lojës pas ndeshje pas ndeshje”.

Milan, gli impegni di gennaio: vittoria alla prima col Benevento

A është kthyer gjigandi Milan dhe a do të zgjasë ai?

“Ne nuk mund ta krahasojmë veten me Milanin e herëve të tjera, pasi nuk kemi fituar tituj, kampionate ose Champions. Vetëm në këtë mënyrë mund të vazhdojmë të mendojmë, të garojmë dhe të përballemi me këdo. Ajo që dimë është se jemi në rrugën e duhur”

Si është dhoma e zhveshjes? Pamja e parë është se ka shumë unitet …

“Është fantastike. Më befasoi shumë pozitivisht. Kjo i detyrohet shumë ekuilibrit midis lojtarëve më me përvojë dhe më të rinj. Unë kam mundësinë të ndaj një dhomë zhveshje me shumë lojtarë të brezit tim, të tjerët pak më të vjetër, por relativisht afër times. Kjo ndihmon. Vullneti dhe energjia janë të njëjta. Nuk dua të them se është e përsosur, por është një ekuilibër shumë i përshtatshëm për atë që ne kemi nevojë dhe duam të kemi.

Nga ekipi teknik te punëtorët e magazinës apo ndihmësit. Të gjithë jemi të bashkuar. Kjo më befasoi”.

Diogo Dalot on Twitter: "Gara di molto sacrificio ma i tre punti a casa li  portiamo noi. Andiamo avanti Milan. 💪💪 @acmilan… "

A është perfekte që Rafael Leão është pjesë e Milanit, duke qenë një tjetër portugez dhe që njiheni?

“Sigurisht që është. Të kesh dikë që e ke njohur që kur ishe 15 vjeç e bën më të lehtë për t’u bashkuar me ekipin, është një avantazh. Më ndihmoi në shumë mënyra. Ishte shumë mirë të kisha dikë që tashmë e njihja në ekip. Ai ka qenë shumë i dashur për mua që kur e takova”.

Si është të stërvitesh nga Pioli në Itali?

“Futbolli në Itali është shumë taktik dhe mbrojtës. Të jesh këtu të ndihmon shumë që të kesh atë ekuilibër dhe të jesh gjithnjë e më i plotë. Pioli është thelbësor për lidhjen që ka me lojtarët dhe me mua që nga fillimi, për mënyra se si ai ndërvepron. Ai është thelbësor për ekipin”

Si është të prezantohesh së bashku me Paolo Maldini?

“Maldini përfaqëson gjithçka që Milan ka qenë dhe ka fituar. Pas mbarimit të karrierës së tij ai ka këtë rol shumë të rëndësishëm, ka pasionin dhe vullnetin për ta rikthyer klubin në nivelin e merituar.

Është fantastike të ndash momente me njerëzit që ke pasur si pikë referimi. Ai shpjegoi se qëllimi i tij dhe i klubit të tij është ta rikthejnë Milanin në fazat ku ata meritojnë të jenë.

Calciomercato Milan, riscatto Dalot: Maldini al lavoro

Sigurisht që duhet të flasim për Ibrahimovic. Si është të stërvitesh dhe të luash me të, të jesh në dhomat e zhveshjes?

“Unë kam qenë me njerëz që ishin me të te United. Viti kur erdha në Manchester është kur ai shkoi në Shtetet e Bashkuara. Unë gjithmonë u ndjeva keq që nuk e takova atë te United. Ishte një përvojë shumë pozitive këtu.

Një person që ka një personalitet të fortë, por është bukur të ndash dhomën e zhveshjes me të, sepse mund të jesh një person kërkues kur duhet të stërvitesh dhe të luash, dhe një person argëtues, një shok skuadre që është atje për të të ndihmuar dhe për të folur për gjëra që nuk ka të bëjë vetëm me futbollin.

Dalot a MTV: "Partita difficile su un campo ostico. Posizione ideale? Per  me è indifferente"

Për një shok skuadre, takimi me të personalisht është fantastik. Pa të, gjërat do të ishin pak më të vështira. Prania e tij bën gjithçka më të lehtë. Ishte një surprizë e bukur. Ata që nuk e njohin mendojnë se nuk mund të flasësh me të, por është e kundërta. Zlatan është një person me 5 yje”.

Afron Milan-Juventus. A është përballja me Ronaldon një ëndërr tjetër pasi luajtët kundër Messi dhe tani përkrah Ibra? A e sheh veten duke i vjedhur topin dhe duke filluar kundërsulmin?

“Shpresoj që po! Unë e takova atë këtë verë për herë të parë dhe ai është një pikë referimi. Ka qenë gjithmonë idhulli im. Ndarja e fushës me më të mirin është ëndrra e çdo lojtari dhe gjithashtu të jesh në gjendje të luash kundër më të mirëve do të ishte gjithashtu një ëndërr e vërtetë. Do të jetë një moment i bukur nëse ndodh, diçka që unë do ta mbaj  për vete”.

Duke u kthyer në United, Mourinho tha që ju ishit mbrojtësi më i mirë i moshës suaj. A janë ende këto fjalë aktuale?

“Kjo është një nga shumë frazat që unë kam mbajtur nga Mourinho. Ai ishte një person shumë i rëndësishëm në karrierën time dhe është një person që unë e mbaj me një dashuri të veçantë në zemrën time. Puna me të ka qenë fantastike. Kam mësuar shumë dhe jam i lumtur që ti ai po kalon një kohë të mirë. Duhet të punoj dhe të vrapoj shumë”.

Me më shumë minuta se sezonin e kaluar, ishte me të vërtetë vendimi i duhur transferimi te kuqezinjtë?

“E dija që ardhja në Milano do të ishte një hap i mirë përpara nëse do të ishte materializuar. Deri më tani nuk kam asnjë arsye të ankohem. Unë gjithmonë kam besuar në vlerën time. Të vazhdoj kështu dhe të zhvillohem edhe më shumë janë objektivat sepse e di se ka akoma shumë për të bërë”.

Pse pikërisht Milan?

“Një arsye ishte biseda që bëra me Maldinin. Mënyra në të cilën ata ma paraqitën projektin dhe vullneti që ata treguan për të më dëshiruar ishte thelbësor, edhe nëse do të ishte një huazim i thatë, siç ndodhi! Vullneti ishte thelbësor. Pastaj ka të bëjë me ekipin, ku ka shumë të rinj, dëshira për të fituar, dëshira për të punuar siç më pëlqen”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu