Rebic humbet toruan, çfarë parashikon rregullorja! Paqartësi mbi fjalinë e kroatit: “Pashë nënën tënde…!”

“Një situatë për tu shmangur!” Kështu e quajti Stefano Pioli kartonin e kuq të marrë nga Ante Rebic në minutat e fundit të Milan-Napoli.

Pas një faulli të shkaktuar, kroati u kthye me fraza sulmuese ose ofenduese ndaj arbitrit Pasqua i cili menjëherë nxorri kartonin e kuq.

Rebic vrapoi në dhomën e zhveshjes pa protestuar, i vetëdijshëm se ai kishte kryer një naivitet të dëbimit të drejtpërdrejtë.

Një gjest që fillimisht u shpëtoi kamerave të drejtpërdrejta dhe u rintransmetua më vonë pasi futbollisti kishte kryer veprimin por ende nuk kuptohet qartë se çfarë i tha në të vërtetë.

Sipas disa portaleve (por lajm ende jo i besueshëm) mund t’i ketë thënë “pashë mamanë tënde prostitutë në Napoli”

Nuk ka rëndësi tashmë, pasi Rebic do të skualifikohet, duke privuar Piolin nga një alternativë në sulm në një moment vendimtar të kampionatit midis lojtarëve të dëmtuar (Ibra dhe Mandzukic) dhe titullarët (Leao) të cilët po luftojnë për të gjetur një vazhdimësi të pranueshme të performancës.

Shkalla e skualifikimit për Rebic duhet të përcaktohet: por çfarë parashikon rregullorja?

Rasti i dëbimit të Rebic bie në nenin 36 të Kodit të Drejtësisë Sportive që rregullon “sjelljen ndaj zyrtarëve të ndeshjeve”.

Artikulli përcakton në paragrafin A që lojtarët dhe trajnerët të dënohen me “dy ndeshje ose për një periudhë të pacaktuar në rast të sjelljes abuzive ose mosrespektimi ndaj zyrtarëve të ndeshjes”.

Në fakt, pra, për sulmuesin kroat, 2 ndeshje skualifiim janë të sigurta me mungesën pasuese në ndeshjet e kampionatit kundër Fiorentina dhe Sampdoria.

Gjykatësi i sportit do të vendosë për këtë pikë të fundit. Ndoshta, duke marrë parasysh sjelljen e Rebic, duket e vështirë të hipotezohet një apel i mundshëm nga Milan për skualifikimin.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu