REAGON SUPER LEAGUE: “E paralajmërojmë UEFA-n që nëse merr vendime ekstreme…”

Njëzet ditë më vonë, tema Super League vazhdon të mbizotërojë në lajmet e futbollit evropian.

Dje, në fakt, një prapaskenë e zbuluar nga ESPN raportoi hipotezën e dy viteve të skualifikimit për ata që janë ende të lidhur me projektin.

Dy sezone pa kompeticione evropiane, Champions dhe Europa League, për pesë klube akoma në turneun elitar të shpallur në 18 prill.

Këto janë Real Madrid, Barcelona, ​​Juve, Milan dhe i nter. Ndryshe nga gjashtë klubet angleze dhe Atletico Madrid, në fakt, pesë klubet nuk kanë arritur një marrëveshje për të lënë Superligën, megjithëse i nteri është afër gjetjes së një marrëveshje me UEFA.

Për katër të tjerët, megjithatë, armiku numër 1 është neni 51 i  statutit, i  cili ndalon klubet anëtare të UEFA-s të krijojnë një garë paralele.

Një telenovelë e pafund, një përplasje që nuk u shua kurrë midis Ceferin dhe Florentino Perez.

Qëllimi i  Nyon, përfundoi artikulli i  ESPN, i shte të arrinte një marrëveshje me të paktën dy skuadra të tjera (Interi dhe Milani të dyshuarit kryesorë) në mënyrë që të shkatërronte automatikisht Super League. Me heqjen dorë nga 9 klube, në fakt, turneu do të anulohej zyrtarisht siç raportohet nga statuti.

Klubet, ndërkohë, mbajnë një qëndrim. Përmes një shënimi të ashpër, në fakt, burimet pranë Super League komentojnë:

“Nuk ka asnjë mundësi përjashtimi të klubeve nga gara evropiane, ekziston një urdhër nga gjykata e Madridit që e parandalon qartë.

Njerëzit në komitetet disiplinore të UEFA janë gjyqtarë dhe avokatë të cilët do të i shin subjekt i  dënimeve të rënda, përgjegjësisë civile dhe mbase edhe përgjegjësisë penale nëse ata i njoronin një urdhër gjykate.

Edhe në Zvicër, që është e detyruar nga një traktat të zbatojë një urdhër gjykate lëshuar nga Madridi”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu