REAGON PRESIDENTI: “Donnarumma dhe Calhanoglu? Dy largime komplet ndryshe. Nuk i akuzojmë, por Milani…”

Presidenti i Milanit Paolo Scaroni shprehu mendimet e tij mbi lamtumirën e Hakan Calhanoglu dhe Gianluigi Donnarumma, duke folur për mikrofonat e “Politika nel Pallone”:

“Ne vendosëm një kufi në koston e rrogave të lojtarëve tanë. Përtej këtij kufiri të gjithë kanë të drejtë të bëjnë atë që besojnë më mirë.

Ne i bëmë një ofertë top Donnarumma për atë që mundëm por nuk ishte e mjaftueshme. Pastaj lexova që Gigio donte të largohej nga zona e rehatisë pas kaq shumë vitesh në Milano dhe më duket një gjë pozitive për një profesionist i cili te Milan është sjellë gjithmonë shumë mirë.

Ai është një djalë i mirë dhe i gëzuar që vazhdon karrierën e tij në një klub të shkëlqyeshëm, ndërsa Milani ka gjetur një zgjidhje të shkëlqyeshme për portierin, kështu që gjithçka është në rregull.

Për Calhanglu: “Calhanoglu te Inter? Vlen e njëjta gjë. Ne bëmë një ofertë dhe nëse ai gjen zgjidhje të tjera në të cilat paguhet më shumë, ai është një profesionist, shumë mirë për atë!

Ai zhvilloi një kampionat të shkëlqyeshëm dhe është gjithmonë i sjellshëm dhe i saktë: të gjithë janë të lirë të bëjnë zgjedhjet që besojnë, nga ana jonë nuk ka asnjë akuzë”

Për ekipin kombëtar: “Më duhet të them që Italia fiton dhe argëtohet. Ka shumë të rinj, kjo më kujton pak Milanin tonë.

Ata mund të shkojnë shumë larg, për fat të mirë nuk do të bëj asnjë parashikim”.

Për kthimin e tifozëve në stadium: “Mjaft me stadiume të mbyllura, nuk mund t’i durojmë më. Ishte e trishtuar të shihja San Siro bosh.

Unë pres një kampionat të ri me stadiume të paktën pjesërisht të hapur. Në Evropë stadiumet ngadalë po mbushen përsëri, kështu që unë nuk e shoh pse nuk duhet të ndodhë në Serie A. “

Për krizën e futbollit: “Bota e futbollit përbëhet nga kosto dhe të ardhura. Ne duhet të kthehemi në krijimin e të ardhurave. Për Milanin, kthimi në Ligën e Kampionëve është gjithashtu thelbësor sepse do të sjellë të ardhura të reja.

Sa i përket kostove , duhet të gjendet një sistem për të vendosur një kapak mbi kostot e ekipeve. Nëse jo, futbolli nuk do të jetë më i qëndrueshëm”.

Për të ardhmen e futbollit: “Sigurisht që të rinjtë e pëlqejnë më pak këtë futboll, të cilët janë mësuar me gjëra më të shpejta. UEFA po reflekton për këtë, i mbetet atyre të vendosin formatin e garave. Fair Play Financiar nuk ishte i mjaftueshëm për të zgjidhur problemin e kostos, UEFA po reflekton gjithashtu mbi këtë. Ka shumë çështje të tjera, të tilla si bërja e futbollit evropian më global dhe ndërkombëtar”.

Super League: “Të nesërmen në mbrëmje pas njoftimit, klubet angleze bënë një hap mbrapa.

Nëse 6 klubet angleze bëjnë një hap prapa, të tjerët e gjejnë veten të detyruar të bëjnë një hap prapa. Ne duhet të pyesim 6 klubet pse u tërhoqën të parat”.

Stadiumi i ri: “Ky projekt gjeti shumë vështirësi. Çështja e fundit ishte qëndrueshmëria financiare e Interit, por tani edhe ky problem duket se është zgjidhur.

Kështu që tani nuk ka më pengesa, përveç zgjedhjeve. Unë nuk do të befasohuni. Do të vendoset për projektin e stadiumit vetëm pas zgjedhjeve më 10 tetor. Në Komunën e Milanos, pothuajse të gjithë janë në favor të stadiumit dhe ka shumë pak zëra kundër!

Unë jam i bindur që stadiumi do të ndërtohet dhe shpresoj se mund të ndërtohet para Lojërave Olimpike Dimërore 2026.

Nëse jo, San Siro do të qëndrojë ende në ceremoninë inauguruese”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu