Rastet me Covid-19 sa vijnë dhe rriten, Ministri i Sportit “ngrin” Serie A mbi fundin e kampionatit

Ministri Italian i Sportit, Vincenzo Spadafora vazhdon të mbrojë sportin dhe përgatit lëvizje të reja:

“Të Premten ne do të botojmë një protokoll zbatimi më të ngurtë për palestra dhe pishina që siguron distancë më të madhe dhe gjithashtu përdorimin e mundshëm të maskës në aktivitete të caktuara – shpjegoi ai për emisionin “L’aria che tira” te La7 –

“Mbrojtja sportin sepse nuk më pëlqente ideja se ishte sektori i vetëm i penalizuar rëndë. Përhapja nuk është atje, madje CTS tha që nuk ka asnjë provë shkencore mbi palestrat dhe pishinat. Sigurisht, evolucioni i krizës mund të na bëjë të ndryshojmë mendje përsëri, por ky është një vit i vështirë”.

A do të rrezikohet kampionati? “Nuk e di nëse do t’ia dalim deri në fund. Është një situatë e veçantë, Lega Serie A A duhet të jetë në dijeni të kësaj dhe të mendojë për një plan B dhe një plan C”.

“Protokolli funksionon, por duhet respektuar. Ne gjithashtu mund ta bëjmë atë më të ngurtë, por ekziston edhe dikush që e injoron atë …

Ronaldo? Disa kampionë ndihen mbi gjithçka. Ai shkeli protokolli kur u nis për në Portugali, aq sa u hap një dosje në Prokurorinë Publike të Torinos. Unë besoj se njerëz si ky duhet të dërgojnë mesazhe që ftojnë respektimin e rregullave”.

Për çështjen Juve-Napoli ai thotë: “Unë respektoj vendimin e gjyqtarit dhe në çdo rast ka ankesa dhe ne do të shohim se si përfundon. Protokolli siç thashë ekziston dhe funksionon, ne nuk mund ta ndryshojmë nëse është e nevojshme për Juve ose Napoli”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu