Raiola: Unë parazit? Më vjen keq kur e thonë! Lojtarët e mi janë të lumtur, shikoni Ibrahimovic…

Mino Raiola është një nga agjentët më të famshëm të sportit në Itali dhe më gjerë. Ai është i njohur që ka disa nga lojtarët më të mirë në botë nën krahun e tij.

Nëse shikojmë Milanin, duhet të mendojmë vetëm për Zlatan Ibrahimovic, Gigio Donnarumma dhe Alessio Romagnoli. Tre lojtarët kryesorë të gjithë të asistuar legalisht nga Mino.

Megjithatë, mendimet e jashtme për agjentin sigurisht që nuk janë pozitive. Shumë kanë një farë urrejtje ndaj tij, pasi ai shumë shpesh tregon për kërkesa shumë të larta ekonomike në lidhje me lojtarët e tij…

Shembulli shumë aktual i Gigio Donnarumma është konfirmim i qartë i kësaj. Tifozët kuqezi janë të zemëruar, pasi Raiola kërkon një rritje të pagës deri në 10 milion euro për rinovimin e portierit që në qershor mbetet pa kontratë.

E qartë se situata e dukshme ekonomike në futboll, për shkak të pandemisë aktuale, është në një gjendje të vështirësisë së përgjithshme.

Çdo klub futbolli, nga amatori te profesionalizmi, vuan nga kjo; edhe klubet e Serie A.

Megjithatë, agjenti me vlerësim të lartë sigurisht nuk ka shqetësime për bisedime të një lloji të caktuar. Kërkesat e tij padyshim çojnë çdo klub, përfshirë Milanin në lidhje me Donnarumma, të kenë vështirësi të mëdha në mbylljen e biznesit.

Shumë e akuzojnë Mino Raiola për një lakmi të fortë; të fryj shifrat e biznesit për të gëzuar një kthim më të lartë ekonomik. Epo, agjenti i sportit e mbrojti veten nga këto akuza në një intervistë.

Në një intervistë të lëshuar për BBC, Mino Raiola foli dhe u mbrojt nga paragjykimi negativ që shumica e tifozëve të futbollit kanë ndaj tij. Këto janë fjalët e Raiola:

“Nuk është mirë të dëgjosh gjithmonë këto paragjykime negative. Tifozët gjithashtu mund të pyesin veten: Pse është ky njeri kaq lakmitar, a janë të gjithë lojtarët e tij të lumtur?

Do të gënjeja po të thosha se kjo nuk më shqetëson aspak. Si mund të më gjykoni nëse unë kam qenë një agjent i mirë për Zlatan Ibrahimovic? i vetmi që mund të gjykojë është vetë lojtari.

Unë nuk kam asnjë fuqi ose ndikim! Detyra ime është të marr ofertën më të mirë për secilin nga lojtarët e mi. Të bësh këtë do të thotë t’u ofrosh atyre një sërë shërbimesh që njerëzit sigurisht nuk i dinë.

Lojtarët e mi nuk më konsiderojnë parazit dhe ata e dinë se si punoj. Më intereson vetëm mënyra se si më gjykojnë lojtarët e mi”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu