“Punon 26 orë për Milanin!” Njeriu i heshtur! Maldini i beson gjithçka krahut të djathtë…

Ishte 21 qershor 2019 kur Paolo Maldini tha: “Jemi shumë të lumtur që e mirëpresim Frederic në ekipin tonë. Falë përgatitjes, seriozitetit dhe profesionalizmit të tij ai do të jetë një vlerë e shtuar për Milanin dhe do të jetë funksional për strategjitë që do të ndërmerren në rrugën tonë të rritjes”.

Frederic është Massara, drejtori sportiv i Milanit, ai që mbërriti mes skepticizmit të përgjithshëm, por që, me punë dhe jo me fjalë, pushtoi të gjithë.

Ish-lojtari i Pescara, i kërkuar nga Galeone, një nga heronjtë e promovimit në Serie A në sezonin 1991/92, hero i ëeb për imitimin e tij të Giampiero Mughini, dita e tij e parë te kuqezinjtë u lartësua gjithashtu nga Boban:

Maldini-Massara, niente coronavirus: semplice influenza per i dirigenti

“Punon të paktën 26.5 orë në ditë… Dhe njeh gjithçka dhe të gjithë në shkallë kombëtare dhe ndërkombëtare”.

I marrë pas përvojës te Roma, Massara filloi të punojë menjëherë me kokën ulur. Asnjë shpallje, asnjë premtim i rremë: realitetet të qëndrueshme thoshte një reklamë të vjetër. Dhe… Massara është dëshmi e përsosur.

Milan, addio Massara: il Ds può tornare da Sabatini

Dukej se ishte “shtesë” krahas Boban dhe Maldini, përkundrazi ai po dëshmon se është krahu i djathtë i besuar i Paolos: me përmasat e duhura, Massara është te Maldini si Braida te Adriano Galliani, thjesht si funksion!

I heshtur, por operacional, i aftë të qëndrojë larg vëmendjes, por gjithmonë aty ku duhet, me numrin “3” legjendar, si duke folur me klubet, ashtu edhe duke parë në Milanello nga afër ekipin.

GdS: Maldini and Massara make stance clear on their future at AC Milan

Roma po mendonte përsëri për ta kthyer dhe për t’i dhënë rolin e drejtorit sportiv, Ralf Rangnick ishte i gatshëm ta mbante atë në stafin e tij për të ruajtur një gjurmë të vogël italiane, por në fund ai mbeti … me Maldinin.

Një ekspert i shkëlqyeshëm në futbollin e huaj, ai gjithashtu merret personalisht me të rinjtë e Milanit (dhe me Pobega, sezonin e kaluar, kishte të drejtë): i heshtur, por konkret, ai bën punën “e pisët”, por me cilësi.

A do të rimojë Maldini-Massara me Braida-Galliani? Tifozët shpresojnë kështu…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu