Pse Milani dhe Interi luajnë të dyja jashtë (nuk kishte ndodhur kurrë më parë) GDS | Kalendari i fazës së dytë dhe anomalia

Interi në Reggio Emilia mbrëmë kundër Sassuolo, Milano sot në Bergamo për ndeshjen e madhe kundër Atalanta. Kjo eshtë hera e parë në histori që kushërinjtë milanezë luajnë një jave në Serie A, të dy jashtë fushe!

San Siro, këtë fundjavë, ishte i mbyllur për tifozët. Arsyeja? Gazzetta dello Sport e shpjegon atë në një pjesë.

Me pak fjalë, UEFA ka kërkuar që Stadiumi Giuseppe Meazza të jetë në dispozicion paraprakisht dhe i pashkelur: të mërkurën më 6 tetor, në fakt, do te zhvillohet gjysmëfinalet e Ligës së Kombeve mes Italisë dhe Spanjës në San Siro, dhe organi evropian i futbollit e ka përcaktuar objekti nuk është i disponueshëm për këtë fundjavë.

Kjo do të thotë vetëm një gjë. Se në fazen e dytë, Milan dhe Inter në mënyrë të pashmangshme do të duhet të luajnë një ndeshje të Serie A, të dy ne shtëpi, ne dy te ndryshme.

Java e kampionatit në fjalë do të jetë e 23-ta, me Inter-Venezia dhe Milan-Juventus. Natyrisht, federata do të caktojë një kalendar të ndryshëm për dy garat dhe më pas do t’i shpërndajë ato në ditë ose kohë të ndryshme. Fakti kurioz është se derbi i Milanos do të zhvillohet javen pasuese…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu