Pse Milani dështoi dhe gaboi me Mario Mandzukic?

Afrimi i Mario Mandzukic në merkaton e janarit ishte padiskutim një goditje që mund të ishte kursyer.

Kjo për shkak të moshës, normalisht, por sidomos sepse kishim të bënim me një futbollist që në gati 1 vit kishte luajtur vetëm 3-4 ndeshje në një nivel shumë larg Europës!

Në fakt, karriera e kroatit “mori fund” duke shkuar në Katar, aty ku zgjodhi rrogën dhe jo nivelin. Ndaj edhe të kthehesh në një nivel si ai i Serie A dhe të bësh diferencën duket tejet e vështirë.

Të mos harrojmë që jo të gjithë janë Ibrahimovic. Pikërisht duke ditur problemet e suedezit për shkak dëmtimesh apo moshe, duhej një sulmues i freskët dhe jo një “bashkëmoshatar” me Zlatan!

Kështu që Maldini, Massara dhe ndoshta edhe Pioli, gabuan duke zgjedhur Mandzukic, edhe pse erdhi me parametra zero.

Në fakt, me rrogën e tij prej 3.5 mln euro, mund të huazohej një sulmues për thjesht gjashtë muaj me të drejtë blerje, më i ri, më efektiv, për të dhënë rezultate menjëherë!

Dhe, siç dihet, në disa ndeshje, mund të kishte vendosur pikë për Milanin, diçka që Mandzukic nuk ka bërë kur kanë mbetur edhe 9 javë ende.

Vetëm përtej ndonjë mrekullie, ndoshta do ta shohim duke festuar ndonjë gol me kuqezinjtë nga këtu deri në fund. Por, fillimisht duhet të rikuperojë nga dëmtimi!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu