“Problemi i Milanit është jo lojtarët por sjellja… Champions 75 pikë? Nuk jam dakord me Pioli”

Barazimi ndaj Sampdoria padiskutim që nuk ishte rifillimi që prisnin tifozët dhe sidomos përpara një të diele festive pashkësh…

Një performancë e errët, ajo e kuqezinjve, e cila gjithsesi i dha Piolit Hauge dhe Kalulu të rizbuluar, dy krahët kuqezi që mund të ndihmojnë Milanin në këtë finale të sezonit.

Për të komentuar momentin, gazetari dhe tifozi i zjarrtë kuqezi, Carlo Pellegatti, foli për MN dhe dha përshtypjet e tij.

“Të dy për sa i përket performancës dhe rezultatit lënë një zhgënjim të madh. Pas ndeshjes në Firence jam dakord që kishte një angazhim nga ekipet kombëtare por nuk mund të jetë një justifikim gjithashtu sepse Sampdoria kishte shumë lojtarë të përfshirë në këto dy javë.

Jam dakord me fjalët e Piolit që theksoi një qëndrim të butë. Do të doja të kuptoja pse ekziston ky qëndrim më i relaksuar në shtëpi siç shihet në ndeshjen e djeshme dhe në atë kundër Udineses”

“Unë do të thoja që Sampdoria filloi më mirë dhe e vuri në provë dy herë Donnarumma, kështu që nuk dukej si një formacion i mbyllur mbrapa në mbrojtje…

Milani kundër këtyre skuadrave që kanë më pak për të kërkuar nga Serie A, sepse kanë siguruar mbijetesën, vuan.

Ata kanë stimulimin e profesionistit por ata nuk luajnë si jetë a vdekje. Këtu futet gabimi i Milanit, që duhet ta nisë fort dhe ti tregojë se kush komandon.

Por, ashtu si ndodhi ndaj Udinese, edhe me Sampdoria, Milani e nis si i relaksuar dhe kështu që kundërshtari e kupton se mund të jetë dita e duhur për të marrë pikët”.

“Në San Siro shohim një tjetër Milan në krahasim me në transfertë”.

Pioli foli për një prag për kualifikimin në Champions League prej 75 pikësh. A jeni dakord me këtë vlerësim?

“Nuk jam dakord. Kishte 30 pikë në dispozicion, kështu që shanset për të cilat duhet të synojmë janë 89…

Sinqerisht, arritja e 75 pikëve do të thoshte që, nga 30 pikë në dispozicion, Milani duhet të merrte 16.

Shpresoj që ata të marrin më shumë sepse do të nënkuptonte fitimin e 5 ndeshjeve, barazimin e 1 dhe humbjen e 4.

Shpresoj që Milani të mos arrijë 75 sepse do të nënkuptojë krizë në këtë fund sezoni pas gati 1 viti fantastik”.

Hauge në rritje. Pas fjalëve të Pioli, mendoni se ai mund të jetë një armë më shumë për këtë finale të sezonit?

“Shikoni, para ndeshjes vazhdoja t’i thosha vetes se midis Krunic dhe Hauge do të zgjidhja norvegjezin tërë jetën time.

Korsia e majtë nuk është zona e Krunic në fushë. Unë do të kisha zgjedhur një sulmues të pastër si Hauge. Ai di të sulmojë hapësirë ​​dhe driblojë një kundër një.

Gjithashtu sepse në sulm, për momentin, kemi vetëm Ibrahimovic me aftësi dhe ftohtësi për të shënuar. Ibra i vetëm shënoi 15 gola ndërsa të gjithë të tjerët nuk e dinë nëse arrijnë 15 gola së bashku. Unë kurrë nuk e kritikoj formacionin sepse një trajner i sheh lojtarët në Milanello çdo ditë dhe e di cilat janë stimujt dhe kthimet e lojtarëve.

Unë shkoj në emra dhe jo në kushtet e formës. Formacioni i sotëm me Saelemaekers, Castillejo dhe Krunic në krahë nuk më pëlqen sepse i dua më të fortët në fushë gjithmonë.

Unë do të kisha rrezikuar menjëherë Rebic dhe ose Hauge”.

Çështja e rinovimeve dhe interesi i Milanit për Ilicic. Cili është mendimi juaj?

“Për momentin këto nuk janë çështje që interesojnë ngjarjet aktuale. Është më e drejtë të flasësh për fushën dhe të përqendrohesh në ndeshjet e ardhshme. Unë jam duke menduar për kalendarin dhe kualifikimin për Ligën e Kampionëve”

A ndiheni të sigurt për këtë finale të sezonit?

“Po, unë duhet të jem dhe ekipi duhet të jetë gjithashtu. Megjithatë, Milani i lëkundur në shtëpi dhe jashtë bindës, kjo është pyetja që i bëj vetes dhe nuk i jap dot përgjigje”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu