Prezantohet Tomori: Milan, frikë nga askush! Të shkojmë ta fitojmë Scudetton. Porosia e Thiago Silva

Fikayo Tomori ka debutuar me Milanin në derbin ndaj Interit në Coppa Italia dhe tani përgatitet ta bëjë edhe në Serie A, ndaj Bologna. Sot anglezi u prezantua në konferencn për shtyp.

Çfarë mendoni për ditët tuaja të para në Milano?

“Jam shumë i lumtur që jam këtu. Jemi në një moment pozitiv, dua të jap të gjithë kontributin tim. Do të jap gjithçka në fushë me shumë dëshirë dhe vendosmëri”

Në derbi, përveç jush, në fushë kishte shumë ish-lojtarë të Premier League…

“Edhe në Premier League, ndeshjet luhen me grintë të madhe. Derbi janë gjithmonë ndeshje shumë intensive”.

Pse zgjodhët Milanin?

“Shumë mbrojtës të shkëlqyeshëm kanë luajtur në Milano si Maldini, Nesta dhe Baresi. Unë dua të jem pjesë e historisë së Milanit, që nga dita e parë kam nuhatur traditën e këtij klubi.

Jam i bindur që kam marrë vendimin e duhur për të ardhur këtu, unë dua të marr pjesë në sukseset e Milanit”.

A besoni në Scudetto?

“Unë arrita me Milanin i pari në renditje, ne duhet të besojmë në Scudetto. Do të ishte një rezultat i shkëlqyeshëm. Ne nuk duhet të kemi frikë të flasim për Scudetto, ne të gjithë besojmë në të”

Çfarë ju tha Maldini për t’ju bindur të pranoni ofertën e Milanit?

“Maldini është një nga mbrojtësit më të mirë ndonjëherë në histori. Ai më befasoi kur më telefonoi, por unë nuk mendova shumë para se të thoja po”

Çfarë mund të na thoni për Lampard?

“Ai ishte mentori im, kam kaluar një kohë të mrekullueshme me të, unë kam qenë gjithmonë me të që kur isha fëmijë. Tani, megjithatë, unë jam në Milano dhe jam përqendruar vetëm te Milani”

Si ishte të ndryshosh skuadra dhe madje vendet?

“Përkundër pengesës gjuhësore, të gjithë më ndihmuan shumë për të komunikuar me trajnerin, ishte një përshtatje e lehtë. Pastaj gjithmonë doja të kisha një përvojë të re, të jesh këtu te Milani dhe në Itali është vendi më i mirë të rritesh si person dhe si lojtar”.

Cilat janë ndryshimet midis futbollit anglez dhe italian?

“Ka ndryshime në një nivel tekniko-taktik. Ai anglez është më agresiv dhe fizik, por këtu duhet t’i kushtoj më shumë vëmendje taktikave.

Sidoqoftë, unë jam gjithashtu këtu për t’u përmirësuar. Unë jam gati të dëgjoj të gjitha këshillat që do të më dhurojë Maldini, trajneri dhe shokët”.

Krahasuar me të kaluarën, më shumë lojtarë anglezë po largohen nga Premier League për të shkuar në liga të tjera …

“Kjo është një gjë pozitive. Edhe në Angli njerëzit kanë filluar të mendojnë se nuk është vetëm Premier League. Më parë, britanikët nuk ishin shumë të prirur të shkonin jashtë vendit, ndërsa mund të jetë e rëndësishme të fitosh përvojë jashtë”.

Si shkuan stërvitjet e para?

“Ishte një ndjenjë e shkëlqyeshme të stërvitesha me lojtarë si Ibra dhe Mandzukic. Me ta mund të mësoj shumë, jam gjithashtu i gatshëm të mësoj nga personaliteti i tyre. Unë dua të përmirësoj dhe të mësoj shumë nga këta lojtarë të shkëlqyeshëm”

Si ndiheni duke luajtur në një klub si Milan i cili u themelua nga një anglez?

“Kjo është një gjë e mirë. Stimuluese. Dua të jap më të mirën për këtë klub. Unë dua ta bind trajnerin të ketë besim tek unë”

Si ishte të luanit me Romagnoli?

“Të luash me Romagnoli ishte e shkëlqyeshme, shpresoj të mund të luajmë shumë lojëra së bashku. Unë nuk flas ende italisht, kështu që komunikimi nuk është i lehtë, por shpresojmë të bëjmë gjëra të mëdha”

Çfarë ju tha Thiago Silva para se të vije në Milano?

“Unë fola me të, por edhe me lojtarë të tjerë që kanë luajtur në Itali si Jorginho, Emerson dhe Kovacic. Thiago më garantoi dhe tha tha gjëra të mrekullueshme. Të tjerët më thanë gjithashtu gjëra pozitive si për Serie A ashtu edhe për Milanin”

Tifozët e Chelsea nuk e kanë marrë mirë transferimin tuaj. Çfarë marrëdhënie keni krijuar me ta?

“Unë isha i lumtur me këto shprehje të dashurisë, gjithmonë kam dhënë gjithçka në fushë. Tani edhe te Milani dua të bëj mirë dhe të jap kontributin tim në sukseset e ekipit”

Me cilat ekipe do të luftojë Milani për Scudetto?

“Ne duam të fitojmë Scudetto, nuk duhet të kemi frikë nga askush. Duhet të mendojmë vetëm për ne, të kemi një qëndrim pozitiv dhe gjithmonë të kërkojmë fitoren. Ka shumë ekipe që aspirojnë për Scudetto, por ne duhet të përqendrohemi vetëm te vetja për të merrni rezultate të shkëlqyera”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu