Prezantohet Messias: “I kuptoj tifozët që prisnin dikë tjetër, por do të flasë fusha! Nuk fjeta kur mora telefonatën, idhulli im…”

Junior Messias sot u prezantua te Milani pasi ka ardhur si huazim me te drejten e blerjes nga Crotone. Braziliani ka folur rreth gjithçkaje.

Çfarë emocionesh ndjen pas ditëve të para te Milani?

“Ardhja në Milanello, gjetja e lojtarëve të rëndësishëm dhe një trajner, është një emocion që dikush e ndjen pak herë në jetë. Unë jam i lumtur që jam këtu.”

A është “puna” fjala kyçe për ty?

“Vetëm talenti nuk mjafton, vetëm puna nuk mjafton. Gjithmonë duhet të japësh më të mirën”.

Çfarë do të thotë për ty që jeni te Milani tani?

“Të jesh te Milani është kulmi i jetës. Çdo lojtar i ri do të donte të luante këtu. Unë jam krenar që jam këtu, sakrificat që kam bërë janë shpërblyer. Jam i lumtur që jam te Milani, një ekip me një histori të jashtëzakonshme”

Cili është roli juaj ideal?

“Unë luaj aty ku trajneri ka nevojë. Unë kam lindur si anësor, pastaj kam bërë mirë edhe pas sulmuesit. Pioli do të vendosë se ku do të më lërë të luaj”.

Kush është idhulli juaj i brazilianëve të Milanit?

“Të bësh vetëm një emër është e vështirë. Ka pasur shumë lojtarë të mëdhenj brazilianë dhe jo brazilianë, të gjithë lojtarë që më emocionuan. Ai ishte një Milan që të argëtonte dhe bente te enderroje”

E keni pasur të vështirë kur mbërritët në Itali?

“Unë jam te Milani, duhet të luaj si lojtar i Milanit. E kaluara është pjesë e së kaluarës, ato janë kujtime që mbeten, por tani më duhet të mendoj vetëm për të bërë mirë në Milano”

A e ndjeni përgjegjësinë për të qenë te Milani pas disa vitesh pa brazilianë?

“Jo, unë luaj futboll sepse më pëlqen. Të jesh brazilian apo jo nuk ka asnjë ndryshim. Futbolli ka ndryshuar shumë, nuk e ndiej këtë përgjegjësi. Unë vetëm duhet të mendoj për të dhënë më të mirën për Milanin”

Mund të luftoni për Scudetto?

“Vitin e kaluar ekipi mund të kishte fituar edhe Scudetto -n. Në ndeshjet e para pashë një ekip agresiv, ka shumë lojtarë të rëndësishëm. Ne do të përpiqemi.”

Si ishte nata e mbërritjes suaj në Milano?

“Nuk fjeta. Në 2 të mëngjesit agjenti im më thirri për të më dhënë lajmin. Pastaj bisedova me të gjithë, madje edhe me Maldinin. Isha shumë i lumtur.”

Çfarë mendoni për ndeshjet e ardhshme të Milanit?

“Mezi pres të dal në fushë, më pëlqen të luaj lojëra të rëndësishme”.

Çfarë mendoni për fansat që prisnin një goditje të madhe?

“Unë i kuptoj tifozët që prisnin një emër të rëndësishëm. Milani më dha besim, unë duhet ta kthej atë, në fund fusha duhet të flasë dhe jo unë”.

Kush ju bëri më shumë përshtypje te shokët e rinj të skuadrës?

“Nuk ka dyshime. Ibra është një shembull për të gjithë. Unë dua të mësoj nga të gjithë, të marr gjërat më të mira nga të gjithë.”

Çfarë mendoni se mund të sillni te Milani?

“Ky ekip ka shumë gjëra. Unë do të sjell dëshirën time për të punuar dhe mënyrën time të lojës”.

Cila eshte endrra jote?

“Fitimi i Scudetto dhe Liga e Kampionëve”.

A jeni gati për Milanin?

“Unë jam pjekur shumë, mbërrij këtu në moshën 30 vjeç që është ndryshe kur mbërrin këtu 20 vjec dhe kur ke një kokë tjetër. Nëse kam mbërritur tani është sepse duhej të shkonte kështu”.

A e konfirmoni interesimin e Monzës?

“Monza dhe ekipe të tjera, por kur Milani te therret, të tjerët zënë vend në pjesën e pasme”.

Çfarë mendoni se dalluan Maldini dhe Massara për t’ju marrë?

Ata më studiuan, panë diçka të rëndësishme, përndryshe nuk do të më kishin marrë. Ata e dinë se çfarë mund të jap “.

Sa dëshirë keni për të ndezur San Siro me paraqitjet tuaja?

“Njerëzve u pëlqen të shohin fantazinë. Shpresoj që së shpejti të ndez San Siro”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu