“Presidenti” Kessie bëhet snajper perfekt. Është afrikani më i mirë i shekullit kuqezi. Ibra e ka pranuar

Ende në shënjestër! Nuk humbet asnjë goditje nga 11-të metërshat (e fundit ishte ajo ndaj Fiorentina-s fazën e parë.

Nga njëmbëdhjetë metra Kessie është një snajper: nga 9 gjuajtje, 8 në rrjetë, gabimi i vetëm mbetet përpjekja e dytë ndaj Dragoëski, por i parëndësishëm për rezultatin.

Polemika e shumë penalltive për Djallin po bëhet gjithnjë e më pak e besueshme, faktet flasin dhe janë në favor të Milanit:

sulmuesit e shpejtë të Piolit pushtojnë zonën dhe shpesh mënyra e vetme për të qetësuar ofensivën kuqezi është ndalimi i tyre në mënyrë të “të paligjshme”

Dhe Kessie, i cili më në fund ka kaluar Ibra në hierarki, është gjithmonë i përsosur. Sidoqoftë, kontributi i lojtarit nga Bregu i Fildishtë shkon përtej gjithë kësaj.

“Presidenti” gjithmonë dominon në mesfushë dhe i jep besim çdo shoku të skuadrës që është në krah të tij. Do të bëhej edhe më i plotë nëse ai i shtonte qëndrueshmërisë edhe në zonën gol, si në kohën e Atalanta-s, por tani është mirë që Franck të përdorë energjitë e tij në fazën e ndalimit dhe vendosjes.

Numrat nënvizojnë qendërsinë e tij “në bandën” e Piolit: goli i tij i nëntë i sezonit arriti kundër Romës, numri i 25-të me fanellën kuqezi.

Rezultate të rëndësishme, që e bëjnë atë afrikanin më të mirë të shekullit për Milan nga pikëpamja e shënimit: ka kaluar Kevin-Prince Boateng.  

Por Kessie nuk ka ndërmend të ndalet dhe qëllimi tjetër do të jetë arritja e shifrave të dyfishta këtë sezon: lojtari i fundit nga kontinenti i zi që e bëri këtë ishte George Weah, tani president i Liberisë. Sigurisht që nuk është e parëndësishme …

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu