Presidenti i Torinos kërkon dënim për Milan, Juventus dhe Inter! “Presidentin kuqezi e respektoj por…”

“Juve, Inter dhe Milani mendojnë vetëm për interesat e tyre”…

Këto janë fjalët e Urbano Cairo për Corriere della Sera. Presidenti i Torinos shfryn me tre klubet që u bashkuan me projektin Super League, i cili më pas u shpërbë:

Torino Fc – Hellas Verona

“Ky është një sulm ndaj shëndetit, ndaj interesit kolektiv. Këto tre klube mendojnë për shëndetin e tyre ekonomik pa u shqetësuar për të tjerët që rregullisht paguajnë rroga. Ata planifikojnë me ndërgjegje dhe luftë. Unë nuk mendoj se në ato 12 ose 15 klube respektohen disa rregulla të virtytshme, të menaxhimit të shëndoshë financiar, përkundrazi”.

Kairo pastaj shpjegon fatalitetin e një fondi fillestar prej 3.5 miliardë eurosh: “Nuk ka interes për të mirën e përbashkët dhe vuajtjet e të tjerëve pa ndonjë ndjenjë përgjegjësie.

Është një mungesë respekti, pavarësisht se Lega Serie A për shembull, u përpoq të përballej me momentin më delikat të pandemisë së tmerrshme”.

Marotta është një këshilltar federal, me delegacionin e Serisë A: ai duhet të japë dorëheqjen. Agnelli është larguar nga ECA. Unë pres një akt të ngjashëm nga Marotta për FIGC.

Kështu edhe Scaroni, Presidenti i AC Milan, i cili është koherent për sa i përket fondeve, megjithatë, sepse ai ka vazhduar t’i mbështesë ato.

Paolo Scaroni Milano 23-09-2018 Stadio Giuseppe Meazza Football Calcio Serie A 2018/2019 Milan – Atalanta Foto image Sport / Insidefoto

Por, duhet të japë dorëheqjen si Këshilltar i Lega Serie A. Unë e respektoj Scaronin, por na duhet një hap prapa”.

“Duhen sanksione shembullore. Ajo që ata kanë bërë është shumë serioze. Ata po minojnë jetën e ligave, përfshirë atë italian”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu