Premier League dhe Bundesliga trokasin për talentin e Milanit, kuqezinjtë reflektojnë!

Në funksion të sezonit të ardhshëm, Milani jo vetëm që do të duhet të mendojë për afrime të reja për të blerë në treg, por edhe ato që ka ende nën kontratë…

Lojtarët që do të jenë në ekuilibër midis qëndrimit në Milanello ose largimit të përhershëm.

Nëse Milani rrezikon të gjejë disa lojtarë në shpinë si Conti, Caldara dhe Laxalt, të cilët nuk konsiderohen më shumë të dobishëm, ekziston një talent i ri që mund të shpresojë të luajë letrat e tij me fanellën kuqezi.

Ky është 21-vjeçari Tommaso Pobega, mesfushori friulian që po shkëlqen me Spezia. Një sezon i mirë për talentin që u rrit në akademinë e të rinjve kuqezi, edhe nëse në javët e fundit ai ka marrë më pak hapësirë ​​sesa pritej.

Javën e fundit kundër Crotone, Pobega u kthye të veshur me fanellën e shtëpisë La Spezia. Por më parë trajneri Vincenzo Italiano shpesh e kishte lënë atë në stol për një zgjedhje teknike por edhe për disa probleme muskulore që e mbajtën atë më të mirë, madje edhe me ekipin Italian U-21.

Performanca e Pobega, kur ai doli në fushë me fanellën bardhezi të Ligurianëve, ka qenë gjithmonë më se e mjaftueshme. E gjitha falë karakteristikave të rëndësishme për lojtarin e ditëlindjes ’99, një mesfushor krahu i pastër që di të bëjë veten të rrezikshëm me futjet e tij sulmuese pa top.

E ardhmja e tij në Milano, megjithatë, nuk është aq e sigurtë.

Kryesisht për çështje taktike: Pobega është një mesfushor krahu, shumë i aftë për të luajtur në një vijë mesfushore prej tre lojtarësh.

Ndërsa Stefano Pioli aktualisht preferon 4-2-3-1 me praninë e dy mesfushorëve klasikë përpara mbrojtjes. Kështu që nuk do të kishte ndonjë vend specifik për 21-vjeçarin.

Por mbi të gjitha Milani duhet të regjistrojë një interes të fortë të huaj. Siç shkruan Tuttomercatoëeb.com, Leicester City do të ishte në gjurmët e Pobega.

Jo vetëm Leicester: flitet edhe për Eintracht Frankfurt, që ka vendosur me kohë sytë te Pobega. Për disa kohë klubi gjerman (me të cilin Milani ka marrëdhënie të shkëlqyera) do të kishte qenë në gjurmët e mesfushorit të ri. Me pak fjalë, një element që është joshës për shumë jashtë Italisë.

Nuk mund të përjashtohet as qëndrimi në La Spezia në sezonin 2021-2022, gjithmonë me formulën e huazimit.

Trajneri Italiano do të donte të mbante një pjesë të madhe të skuadrës aktuale, edhe nëse nuk është zgjedhja e parë për Pobega.

Lamtumira në Milano duket një hipotezë çuditërisht e realizueshme, pavarësisht rinovimit të fundit të nënshkruar vjeshtën e kaluar.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu