PRAPASKENA: Rinovim apo transferim? Donnarumma i ka premtuar diçka Milanit! Maldini ndjek…

E ardhmja e Gianluigi Donnarumma duhet të jetë akoma te Milani, të paktën në afat të shkurtër.

Në fakt, portieri nuk ka ndërmend të largohet nga klubi në një transferim falas pasi skadon kontrata.

Edhe pse negociatat për rinovimin po vazhdojnë ngadalë, ideja e Gigio është të qëndrojë dhe nuk mendon për një lamtumirë falas nga ekipi që i dha mundësi atij të nisë karrierën si profesionist dhe me një fanellë të lavdishme duke e bërë padiskutim një ndër më premtuesit në botë.

Do të ketë një zgjatje të kontratës, megjithëse do të jetë e nevojshme të shihet në çfarë kushtesh…

Nëse rinovimi është jetëshkurtër ose në çdo rast përfshin një klauzolë me rezolucion jo shumë të lartë, Milani nuk do të jetë aspak i sigurt nga një lamtumirë e mundshme e Donnarumma në të ardhmen e afërt.

Megjithëse gatishmëria e djalit për të qëndruar ka rrjedhur, skenari nuk mund të ndryshojë domosdoshmërisht më vonë.

Sot La Gazzetta dello Sport shpjegon se klubi kuqezi nuk ka hyrë në dialog me asnjë portier tjetër.

Sidoqoftë, në listën e Paolo Maldini dhe Frederic Massara ka disa emra që merren parasysh në rast nevoje.

Ato variojnë nga Mike Maignan i Lille te Juan Musso i Udineses, nga Pierluigi Gollini i Atalanta te Alex Meret i Napolit.

Dhe Dominik Livakovic i Dinamo Zagreb është gjithashtu në shënjestër.

Tani për tani, Milani nuk ka ndërmarrë ndonjë hap konkret për të blerë një portier të ri, përparësia absolute është rinovimi i kontratës së Donnarumma dhe vazhdon të ketë besim në mundësinë e arritjes së një marrëveshje së shpejti.

Afati i 30 qershorit po afrohet gjithnjë e më shumë dhe gjithashtu për të shmangur kritikat e tifozëve ndaj Gigio, siç ndodhi në vitin 2017, është më mirë të shpejtojë negociatat.

Duhet thënë se problemi është Raiola, i cili kërkon një shifër të ekzagjeruar për pagën (10-12 milion neto në sezon) në prani të një oferte tashmë të pasur (rreth 8 milion në vit me bonuse).

Do të ishte e nevojshme mendja e shëndoshë dhe vlerësimi i situatës nga Donnarumma vetë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu