Prandelli gjen justifikimin: Milanin e shpëtoi Donnarumma!

Cesare Prandelli, trajneri i Fiorentinës, u intervistua nga DAZN në fund të Milan-Fiorentina dhe komentoi humbjen e dytë radhazi të tij në kampionat.

Për performancën: “Le të themi që shpesh një episod mund të heq siguri, për momentin kemi pak. Megjithatë, ato pak që kemi janë të mira.

Ne nuk e mbushëm zonën, por për 10 ditë nuk mund të zgjidhim gjithçka menjëherë. Ne duhet të kërkojmë diçka ndryshe në fazën sulmuese, duhet të sulmojmë zonën e penalltisë me më shumë lojtarë”.

Goli, problem mendor? “Sot gjetëm një Donnarumma që shpëtoi dy gola të shënuar. Ne duhet të fillojmë nga atje, është e qartë që kur bën ndryshime, ekipi shprehet më shumë mbi individin sesa në grup”.

Për Borja Valero: “Ai është në gjendje të organizojë dhe menaxhojë, por nga ky këndvështrim ne kemi bërë mirë edhe më parë. Kur pëson dy gola në San Siro bëhet e komplikuar, por ne gjithmonë kemi qenë në lojë.

Nëse Donnarumma nuk do t’i hiqte golin Ribery, ne mund të ishim kthyer në lojë. Ne kemi punuar shumë për individin dhe jo për kolektivin”.

Kishte një mungesë egërsie në bërjen e gjërave: “Unë jam në rregull, por do të arrijmë atje. Egërsia duhet t’i japë intensitet stërvitjes, unë kam ardhur së fundmi dhe pak intensitet mungon.

Ne duhet të punojmë dhe të mendojmë se guximi në futboll jeton në zonën e penalltisë, pa guxim nuk shënon”.

Për Maradona: “Një kundërshtar shumë korrekt, askush nuk ka pasur kurrë probleme me Diego. Ai arriti të bëjë fëmijët dhe brezat të ëndërrojnë, të vetmit në botë. Një gjë magjike”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu