“Po shkove te Milani, mbarove si futbollist!” Ish-mbrojtësi i Barcelona-s rrëfen prapaskenën

Futbolli ka forma të ndryshme që mund të ndryshojnë fatin e ekipeve, lojtarëve dhe sezoneve të tëra.

Në këto orë, një vit pas pensionit të tij, Jeremy Mathieu i tha gazetës franceze L’Equipe prapaskena të ndryshme të karrierës së tij të lavdishme.

Për mbrojtësin francez, vitet më të shkëlqyera ishin ato midis Valencia dhe Barcelona, ​​ku me Blaugrana ai fitoi çdo trofe që mund të dëshironte, veçanërisht Ligën e Kampionëve të fituar në kurriz të Massimiliano Allegri të Juventusit…

Në intervistën me ish-futbollistin, rrëfehen disa episode të pabesueshme, veçanërisht ato që lidhen me transferimin e tij në Barcelonë dhe dështimin e tij për të arritur në Milano në verën e vitit 1999…

Milani është një ëndërr për shumë lojtarë, megjithatë disa arrijnë të refuzojnë interesin prestigjioz të Djallit. Një nga lojtarët që arriti t’i rezistojë sharmit të fanellës kuqezi është Jeremy Mathieu, mbrojtësi francez që ka veshur fanellat e Sochaux, Toulouse, Valenica, Barcelona dhe Sporting Lisbonës.

Ai vari këpucët sezonin e kaluar, megjithatë ai dha një intervistë të gjatë dhe interesante për L’Equipe ku zbuloi sfondin e tregut, duke përfshirë një refuzim ndaj Milanit.

Episodi daton që nga viti 1999, kur futbollisti luante në Akademinë e Sochaux, por konsiderohej një nga talentet të futbollit francez.

“Milani më donte kur isha gjashtëmbëdhjetë vjeç. Ai që më bindi të mos shkoja ishte Jean Fernandez i cili më tha: nuk je gati, nuk je aq i fortë mendërisht sa të shkosh tani, nëse shkon tani je një njeri i vdekur… Dhe mund të them se ai kishte të drejtë”.

Mes shumë episodeve të karrierës së tij, një nga shqetësimet më kurioze është transferimi i tij në Barcelonë, kur francezi nuk ishte i bindur për transferimin:

“Isha i lumtur te Valencia dhe nuk doja të isha në stol te Barcelona.

Kur ata më dërguan kontratën, unë shkruajta një rrogë të rremë në gjysmë të rrugës midis asaj që katalanasit po ofronin dhe asaj që unë merrja te Valencia.

Së pari drejtori sportiv më tha se do ta rregullonte marrëveshjen time, por presidenti tha jo. Aty e kuptova që klubi nuk më llogariste dhe nuk isha i rëndësishëm për ata që vendosa të transferohesha”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu