“Po kultivohet mentaliteti fitues, por ka punë”. Pioli me këmbë në tokë, “i tërheqin veshin” Leaos!

Milani mundi Lazion 2-0 dhe është me pikë të plota pas tre ndeshjeve të Serie A.

“Ne duhej të tregonim që Milani mund të luajë mirë dhe duhet të jetë i bindur për cilësitë e tij, sot ne bëmë më mirë se Lazio dhe fituam me meritë – komentoi Pioli në fundi te ndeshjes –

Leao? Ai është një pikë e fortë për ne, është shumë i ri, por ai duhet të bëhet edhe më efektiv në zonën e portës kundershtare sepse lojtarin kundershtar pothuajse gjithmonë e driblon.

Unë kam një skuadër me karakteristika të ndryshme, por ne arrijmë te ruajme ekuilibrin me sakrifica të mëdha”.

Milani luajti një lojë agresive në pjesën e parë dhe menaxhoi në pjesën e dytë: “Ibra ka hyrë shumë mirë në fushë pasi nuk ka luajtur për katër muaj.

Ai kurrë nuk plaket, ka një pasion të madh dhe një zjarr të jashtëzakonshëm brenda. Konkurrenca dhe stërvitja për të është një kënaqësi, qëllimi është gjithmonë të jesh më i miri.

Florenzi gjithashtu bëri mirë, ai na bëri të hapim lojën me pozicionin e tij. Ne përpiqemi të gjejmë zgjidhje efektive sulmuese, duke shpresuar të jemi të mirë edhe në ndeshjet e ardhshme”.

“Secili lojtar ka veçantinë e tij, mbi të gjitha morale dhe ju duhet të dini të prekni butonat e duhur – vazhdoi Pioli – por kur shihni shokët tuaj të skuadrës që kanë fituar diçka që ju mëson se si të fitoni ndeshje të rëndësishme, puna jonë është gjithashtu kjo!

Ne kemi shembuj si Ibra, Giroud ose Kjaer, por lojtarët duhet të kultivojnë mentalitetin. Ky ekip dëshiron t’i bëjë gjërat mirë, por padyshim që ne ende mund të rritemi dhe përmirësohemi duke kombinuar dëshirën për t’u rritur dhe sakrifikuar veten.

Rebic dhe Diaz bëne shumë mirë në fazën mbrojtëse duke mbuluar praktikisht tre lojtarë. I kërkova lojtareve të mi që të jenë gjithmonë agresivë dhe ata e bënë atë me një paraqitje të shkëlqyer. Tani të mërkurën kemi një sfidë të madhe në Anfield “.

Tani Liverpool dhe më pas Juventus: “Ne duhet të ëndërrojmë gjatë natës dhe të punojmë shumë gjatë dites, sepse kemi ëndrra”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu