“Piolit shpesh i jap sheqer, Ibra të çan kokën por…”, Paolo Maldini rrëfen Milanin dhe merkaton!

Paolo Maldini u intervistua sot ekskluzivisht nga DAZN. Drejtori teknik kuqezi u shpreh për përvojën e tij te Milani, duke u ndalur te etapa të rëndësishme si afrimi i Ibrahimovic dhe vlerësimet e Stefano Pioli.

Për vizionin e menaxhimit dhe klubit: “Modeli ndryshon gjatë rrugës, unë jam i lidhur me një Milan fitues, figura ime është e lidhur me diçka që nuk ka të bëjë vetëm me pastrimin e llogarive dhe bilancet! Tifozët presin nga unë më shumë se sa kaq.

Kjo është ajo ku unë i shtyj pronarët të bëjnë gjëra të caktuara në vend të të tjerave. Rezultatet na dhanë të drejtë për shumë gjëra, tani ka një ide të vetme dhe kjo ndihmon atë që është projekti”.

Për metodat e scouting: “Midis teje dhe departamentit të skautimit duhet të fillosh të dish se çfarë do dhe ata ndoshta mund t’ju tregojnë se çfarë ka funksionuar statistikisht në pesë vitet e fundit krahasuar me pesë vitet e mëparshme.

Le të flasim për mbrojtjen për shembull. Një mbrojtës është mjaftueshëm i lehtë për t’u lexuar, por përpara se të kërkohej një lojtar që ishte i mirë në një rol, tani do të shkoja të merrja një lojtar që është i fortë në një kundër një dhe pastaj ta mësoja të qëndronte mirë në fushë.

Gjëja e vështirë për të dhënë mësim është dueli një kundër një me kundërshtarin, përqendrimi, kjo është diçka që po mungon.

Në këtë moment, veçanërisht për mënyrën tonë të lojës, por edhe situatën e futbollit në përgjithësi, unë do të shkoja dhe të merrja një mbrojtës të fortë në një kundër një, të cilit i trajneri mund t’i mësojë si të qëndrojë brenda repartit të prapavijës, pra në fushë, pozicionimi”.

Për blerjen e Saelemaekers: “Ishte rezultat i skautimit tonë, unë nuk e njihja Alexis. Ne po kërkonim një mbrojtës të djathtë në atë moment, ose një që mund të luante një ditë aty.

Ne pamë këtë djalë duke luajtur djathtas, majtas , si mbrojtës krahu, si numër dhjetë, me një intensitet të tillë që pasi t’i jepni topin ai është aty”.

Ardhja e Ibrahimovic: “Ibra ishte tashmë një ide e janarit të kaluar me Leonardon, ne kishim biseduar me të dhe me Mino Raiola.

Por ai i kishte dhënë fjalën Galaxy dhe ai tha se do të flisnim përsëri për këtë temë.

Isha shumë i sigurt se ishte një rrezik, sepse ai kishte luajtur në MLS. Me gjithë respektin e duhur por aty është një gjë krejt tjetër.

Kur i ofruam një kontratë 18-mujore na tha që të bënim 6 muaj sepse nuk dinte çfarë mund të na jepte”.

“Zlatan të mërzit dhe të mbush kokën me fjalitë e tij! Ai është shumë konkurrues, është e drejtë të vendosësh qëllime që janë përtej mundësive, kjo është për të ngritur nivelin. Ka kuptim që ai të thotë ato që thotë për përgjegjësitë”.

Mbi Fair Play Financiar: “Nuk të lejon të investosh atë që dëshiron, është gjithashtu një frenim në shpërndarjen e ardhshme të fitoreve në gara të ndryshme, por besoj se është mënyra e duhur.

Filluam me një ide të një projekti që një ditë mund të bëhet i vetë-qëndrueshëm, në një kohë krize të madhe kjo ka edhe më shumë vlerë”.

Pioli: “Duke transmetuar mendimet e tij, ai e bën atë me një forcë që nuk e prisni nga një person kaq i qetë. Në karrierën e tij ai nuk e ka konfirmuar gjithmonë atë që tregoi në fillim,  dukej i dobët me lojtarët, nga ana tjetër, është e kundërta.

Ndonjëherë duhet ta ngadalësojmë pak ne dhe t’i japim sheqer për ta ëmbëltuar. Kjo ishte një karakteristikë që unë nuk e dallova kur mbërriti, por ai tregoi veten në një klub të rëndësishëm si Milani”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu